confessions

kama tarkan kağan

bertuğ - Tigin

  1. toplam giri 1199
  2. takipçi 14
  3. puan 27905

ay bayramı

Seyyah
21 Eylül'e denk gelen bu günün 6 gün öncesi ve sonrasında toplam 12 gün yalnızca sebze ve sütle beslenilerek oruç tutulur. Yine diğer oruçlarda da rast geldiği gibi et ile tuzdan uzak durulan bu bayram tengricilik inancına aittir.

klavyenin azizliği

Seyyah
Eskiden t9 vardı, otomatik düzeltme yapardı şimdi sanırım ifade olarak bulunmuyor ama seçenekler itibariyle klavye düzeltmelerinde bulunuyor. Haliyle klavye dili Türkçe olunca İngilizce terimlerine 'ben türküm' diye direnişe geçiyor. Seviyoruz seni klavye ama bırak da arada bir kültür kasalım, bizi mahcup etme temennisinin doğuşuna sebep olur bu azizlik.

Bkz'ın sahibi: kama Tarkan kağan

tengricilik

hülagü
Türkler'in kadim inanç sistemi. animist inanç sistemleri arasında en samimisi.

tengriciliğin ana hatlarını ise coğrafya ve türkler'in yaşam tarzı oluşturur. türkler'in yaşam tarzı-coğrafya ve inanışları birbirini öyle bir etkilemiştir ki sonunda çok değerli bir felsefe ortaya çıkmıştır.

diğer din veya inanç sistemleriyle karşılaştırıldığında çok ileridedir. ne anlamda ileridedir? kadın erkek eşittir mesela. ve gerçek anlamda eşittir. beraber savaşılır, beraber yönetilir ve beraber göçülür.

doğaya değer verilir mesela. doğadan beslenilir, saygı duyulur.

kısaca yobazlık mevcut değildir. yobazlığa, gericiliğe yer yoktur. gerek de yoktur.

Tengricilik ise günümüzde ata topraklarımızda hala yaşamını sürdüren türk cumhuriyetlerinde var olmaya devam etmektedir. kamçatka'dan sibirya'ya, mançurya'dan macareli'ne kadar.

5000 yıllık kürt tarihi

a shih na
yalan dolan olan tarihtir. bir ırka zorla tarih yazılmaz bilader, tarihi varsa vardır, yoksa yoktur. 1-2 kürte dışlanmışlık hissetmesin diye, sizin geçmişinizle de ilgileniyoruz demek için tarih uydurmak tamamen salaklıktır. bu iş çözüm süreci ayağına üniversitelerde uydurma bir kürt dili bölümü açmaya benzemez. tarih uydurulabilecek bir şey değildir.

bugün bizim kürt diye adlandırdığımız bu ırk farsların bile reddettiği batı dağlarında kalmış ilkel bir fars koludur. günümüzde ise kürt adı altında birleştirilmek istenen kabileler 4 ana gruba(lûr, kalhur, gûran ve kurmanç) ayrılır. yani kendi milliyetleri bile yoktur. Türk hakimiyetinden öncesi bilinmemektedir. tarihte herhangi bir devletleri bilinmemektedir. kürtçe dediğimiz dil ise bilimsel olarak çeşitli tesirler altında kalmış bir kelimeler karışımı olarak kabul edilir.

ho-chin

a shih na
“evlilik yoluyla akraba ve müttefik olmak” anlamına gelir. tarihteki ilk örneği m.ö. 198 yılında gerçekleşen çin-hun barış antlaşmasıdır. antlaşmaya göre hun kağanı olan bagatur(mete han), çinli bir prenses ile evlenecektir ve bunun sonucunda çin, hunlara her yıl yüklü miktarda ipek, şarap ve yiyecek gönderecek hunlar da artık çin topraklarına akın yapmayacaktır. bu antlaşma tarzı cumhuriyet dönemine kadar bütün Türk devletlerinde görülür.

günümüzde hâlâ daha kullanılan bir yöntemdir. örneğin kavgalı iki aşiret evlilik yoluyla akrabalık kurarak aşiretleri birleştirirler. sonucunda hem kan davası biter, hem de iki aşiret birleşerek daha güçlü olurlar. ya da zengin tabakadan iki aile evlilik yoluyla ortak olurlar.

selahaddin eyyubi

kıpçak bey
ailesinin kökeni yemen araplarına dayanan bir hükumdardır.

bu aile daha sonra o dönem yaşadığı basra'dan azerbaycan'a göç etmiş, bölgedeki kürt aşiretlerinin etkisiyle kürtleşmişlerdir. daha sonra suriye'deki selçuklu atabeyi, türk sultanı nureddin zengi'nin çağrısına uyan babası, suriye'ye göçtü. önceleri kürt toplumunun içinde kürtleşen bu arap kökenli aile, şam'a yerleştikten sonra da türklerin arasında türkleşti. yani selahaddin eyyubi'nin soyu ve ailesi, önce kürtleşen, sonra da türkleşen yemen araplarına dayanır. bunda ailesinin yaşadığı çevre, içinde bulunduğu toplum etkili olmuştur. selahaddin eyyubi'nin kardeşlerinin isimlerinin turanşah, tuğtekin, böri, şahinşah ve adil ebu bekir olması da bu yemen arabı kökenli ailenin sonradan türkleştiğinin göstergesidir.

alien

alpha wolf
kimi zamanlar xenomorph olarak da adlandırılan bir çeşit yaratık. antagonist olarak da tanımlanan yaratık film serilerinde yer alan hayalî, spekülatif bir karakterdir. ayrıyeten de predator'un can düşmanıdır.

türkler

hülagü
dünya üzerindeki yüce uluslardan biridir. gerek tarihi gerek gelenek ve görenekleriyle diğer uluslara göre çok daha yüksek karakterlidir. bu ulusa ait olmak her ne kadar mutluluk kaynağı olsa da her Türk'ün ulusuna layık bir şekilde yaşaması gerektiğini düşünüyorum. ne demiş ulu atatürk; vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır!. bu tümceyi yaşamımızda motto haline getirebilirsek eğer yine Türkler'e onur verici atasözleri, deyimler, şiirler ve şarkılar yazılacaktır.

arapların kazakistan türkleri tarafından linç edilmesi

alpha wolf
bugün itibarıyla vuku bulmuş bir olaydır.

e sen gidip de subliminal niteliğinde bir mesaj vererek seksüel aktiviteleri ima edersen, pekâlâ linç ederler. olay sadece bu fotoğraf da değil, bir de seks videosu var ki o da yayınlanmış bu şahıs tarafından. yani damarına basmışlar kazakistan türklerinin de. onun dışında da olayın müsebbibi olan şahıs, şu anda moskova'ya kaçıp oradan bir özür videosu yayınlamış.

https://twitter.com/fenerlondra/status/1144966689337069568?s=21

kült film

alpha wolf
gösterime girdiği ilk anlardan itibaren olağanüstü bir sayıda izlenmemiş olan, sinema izleyicisinin çoğu tarafından umursanmamış olan, dikkat çekmeyen ve türünde örnek olan filmlerin tümüdür. kült filmlerin ise az sayıda kendine özgü ve tutkulu hayranları, fanatikleri ve müritleri bulunmaktadır. bu insanlar, "kült film" olarak tanımladıkları filmin veya filmlerin tüm repliklerini, tüm sahnelerini ve filmdeki tüm ayrıntıları ezbere bilirler, defalarca izlerler filmleri. onların nezdinde gayetle kutsal bir filmdir çünkü.

dünya sözlük

beyge
Ha yarın ha bugün derken ceza aldığım bir sözlük.

Ulan, zaten çomarus sözlüksünüz bir de kalkmış benim gibi değerli ve kıymetli bir yazarı süreli olarak yasaklıyorsunuz. Çok ayıp ama anca sizin gibi bağnaz bir fikre sahip tasmalıların yapabileceği bir şey bu.

Kadir popcorna, sansürlü olarak, sayıp sövmek de yasaksa ne bileyim yani... sorun sizde demek dünya sözlük yönetimi. Bu kadar şakşakçı olmayın, yalamak bu kadar keyif vermesin size. Adaletli ve tarafsız olursanız kazanırsınız, sizin düşünceniz ile uyuşmayan bir insana yasak cezası vererek bir halt olamazsınız.

Ama şöyle bir durum var, kalite; kendine yakışanı yapmaktır. Siz de kalite yoksunu olduğunuz için bunu yapmanız gayet yerinde bir hakeret oldu.

Yalamaya ve şakşağa devam.
3

john wick 2

karakurum muallimi
yönetmenliğini Chad Stahelski'ni yaptığı, başrolünde Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Riccardo Scamarcio ve Ruby Rose'nin bulunduğu 2017 amerikan yapımı film.

2014 yapımı John wick filminin devamıdır.

John wick'in yıllar önce kanıyla yaptığı anlaşma karşısına çıkar. Kendisine verilen mühür ile söyleneni yapmak zorundadır. İstemeyince yapmaya zorlanır. Mührü veren kişi konseyde bulunan ablasının öldürülmesini ister. Böylelikle kendisi konseyde yer alacaktır.

John denileni istemeyerek de olsa kabul eder. Ancak kendi kardeşini öldürdüğü için mührü veren kişi john'a pusu kurar. John pusudan kurtulur ve intikam almak için uğraşır.

"Hey John, şu an bireysel düşünüyorsun ama ablamın öcünü almam gerekirdi."

İlk filmden sonra beklentiyi oldukça yüksek tutmuş olacağım ki, konu anlamında da farklı şeyler bekliyordum. Mesela john'un önceden içinde bulunduğu grubu tamamen dağıtmaya çalışması gibi. Fakat beklentimden ziyade yine dövüş sanatlarında ve silah kullanımında fazlasını vermeyi başarmışlar. Ayrıca keanu reeves'in mimiksiz yüzü yine filmi baştan sona kadar seyir zevki yüksek bir hale bürümüş.

Ayrıca devam filmi için;

(bkz:John Wick 3 Parabellum)

john wick

kıpçak bey
hayatımda izlediğim en güzel aksiyon serilerinden biridir. klasik müzikle harmanlanan çatışma sahneleri, ustaca yakın dövüşler, yüksek teknolojili teçhizatlar, net ve doygun silah sesleri ve benzeri birçok lezzetli detay beni bu seriye sıkıca bağladı.

sözlüğe küsmek

harmonia🛡️
An itibariyle yapmaya karar verdiğim ve yaparken de asla kimseye haber vermeyi düşünmediğim felakettir.

Bu sözlüğe ilk kelimemi yazmış olduğum an itibariyle, ısrarla, negzel yazıyorsun, sen yaz biz kültürlenelim denmemesi, kopyala yapıştır yaptığım girdilerde dâhi özensiz davranmamı desteklemek yerine kibarca uyarılması ve hatta harika benliğimin o an ki ruh haline göre yazarların konuşmalarına müdahale etmemin garip karşılanması gibi şahsımı üzen, haksızlığa uğratan bu tavra daha fazla sessiz kalmayacağım.

Bu sanal mecrada dâhi insanları yönetemeyecek, sırf canım öyle istiyor diye cezalandırılmalarına vesile olamayacaksam bu sözlüğün ne mânâsı var, söyler misiniz?

Ne yazık ki Az zeka bol entrika ile de işler bir noktaya kadar ilerliyor. Bazı kavramları işime göre eğip bükmeye çalışırken kalan beynim de paçalarımdan akmadan yüksek müsaadenizle ben kaçıyorum.

(bkz:hiç öpmiyim cinim)

(bkz:şu an ağlayarak bu satırları yazıyorum)

Ekleme: çok ısrar ederseniz kalmayı düşünebilirim. Bakın, rica ediyorum sakın ısrar etmeyin.
6

jandarmanın atatürk ve türk bayrağı heykelini kaldırması

hülagü
jandarma genel komutanlığının geçen ay başlattığı restorasyon çalışmasından sonra bahçede bulunan jandarma komandonun arkasındaki atatürk ve türk bayrağının kaldırılma olayıdır. bu tabi ki de, bir restorasyonun dışında reformdur. ancak reformlar her zaman ne yazık ki ileriye dönük olmuyor.

türk tarihinin sayılı karakterlerinden olan atatürk'e ne bu şekilde zarar verebilirsiniz ne unutturabilirsiniz ne de yenebilirsiniz. Atatürk'e ne birilerinin gücü ne de zekaları yeter. en fazla yapacağınız cehalete sığınmak olacaktır. onda da tarih yine gericileri utandıracaktır.

eskisi:

altaysozluk.com/foto

yenisi:

altaysozluk.com/foto


john wick

karakurum muallimi
Yönetmenliğini Chad Stahelski ve David Leitch 'in yaptığı, başrolünde matrix filminden tanıdğımız Keanu Reeves'in bulunduğu 2014 amerikan yapımı film.

John wick eskiden tetikçi olarak çalışır. Sevdiği kadınla beraber olunca bulunduğu gruptan ayrılır. Daha sonraları eşi ölür ve kendisine son bir hediye olarak bir köpek yavrusu bırakır.

John köpek yavrusunu yaşamak için bir umut kapısı olarak görür. Bir benzinlikte arabasını satın almak isteyenlere ret cevabı verince, gece baskın yer. Hem arabasını çalarlar hem de köpeği öldürürler. John bundan sonra intikam için her şeyi yapar.

"Helen öldüğünde, her şeyimi kaybettim. Ta ki o köpek kapımda belirinceye dek. Karımdan son bir hediyeydi o. O anda son bir çıkış bulmuştum. Onun acısına karşı bir fırsat. Ve senin oğlun onu elimden aldı. Onu benden çaldı! Onu öldürdü!
İnsanlar bana, “geri mi döndün?” diye soruyorlardı. Ve benim gerçekten bir cevabım yoktu.

Ama şimdi, evet."

Bir süper kahraman filmi gibi adeta. Görsel ve dövüş sanatları olarak beklenenin dışında sahnelere sahip. Başlarda biraz sıkıcı olsa da, ilerlerken insanı içine çekiyor.

Ayrıca devam filmleri için;

(bkz:John Wick 2) (2017)

(bkz:John Wick 3: Parabellum) (2019)

kuzen evliliği

harmonia🛡️
Anne ve babamın Arap sevici ve bir tür sapık olduğunu öğrenmeme sebep olan doğa olayıdır. Şimdi Bilal'e anlatır gibi tane tane ve anlaşılır şekilde izah edeceğim; kuzen bilimsel olarak 1. Dereceden kan bağımız olan akrabalara dâhil değildir.

Etik midir, doğru mudur bunları tartışabiliriz ama ensest ilişki kümesi içinde değerlendirilmesi son derece yanlıştır. Bir şeyi ayıplamakla, ülkemin, özellikle geçmiş zamanında birçok insanına ensest sapık demek oldukça büyük bir hadsizliktir ve kesinlikle aynı şey değildir. Yazmak istediğim çok şey var lâkin gg gerekçesi nedir az çok biliyorum.

esenlikler

hülagü
"hello"'nun türkçesidir. merhaba ve selam yerine kullanılarak farsça ve arapça'yı dilimizden temizlemeye başlamak için en uygun sözcüktür.

ayrıca ciao gibi girerken de çıkarken de kullanılabilir.


michael jackson

frktmz krds frktmz
"Pop'un Kralı" olarak tanınan Afro-Amerikalı şarkıcı, müzisyen, besteci, söz yazarı ve dansçı.

Jackson ailesinin dokuz çocuğunun yedincisi olarak dünyaya gelen Michael Jackson, babasının kurduğu Jackson 5 grubunda 1964 yılında henüz 6 yaşındayken müzik yaşamına atılmış, 25 haziran 2009'da ise hayata gözlerini yummuştur. (kaynak vikipedi)

kıbrıs türkleri

adalet
Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumuriyeti varolmak için birbirine bağlı kardeş olan iki ülkedir. Türkiyenin dış dünya ile bağlantısı Ege denizinin dar koridorlarından olamayacağı için mecburen doğu akenizden olmalıdır. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de varolabilmek için Türkiye Cumhuriyetine ve ordusuna bağlıdır.

Bu başlık altındaki girdilere bakınca Kıbrıs Türklerinin oldukça haklarının yendiğini düşünmekteyim. Bir ülkeyi ve bir milleti tek bir görüş üstünden yargılamak kadar yanlış bir şey olamaz. Evet belki sesi fazla çıkan gazete ve televizyonlar söylediğiniz gibi Türk düşmanlığı güdebilir ama bu Kıbrıs'daki tüm Türk halkını o görüşe mensup kılmaz. Nasıl ki şu an bizim ülkemizde sesi fazla çıkan gazetelerin bir çoğu bizim fikrimizi yansıtmıyorsa Adadaki durum da bundan farklı değildir. Üstelik yıllardır ab'nin adaya yardım ve sosyal etkinlikler adı altında adayı asimile etme faaliyetlerini de unutmamak lazım. Bu faaliyetler araştırılıp bunlar üstüne konuşulması gerekirken sığ bir şekilde orada bu tür (esasen istihbarat faaliyeti olan) faaliyetlere maruz kalan halkı eleştirmek ne derece doğrudur oturup düşünmemiz gerekmektedir.

Lütfen özellikle kardeşinizi yargılarken daha sağlam ve adil bir yargılama yapınız. Onlar düşmenımız değildir. Tekrar kazanmamız gereken bir topluk var içlerinde o kadar. Kin gütmeye gerek olmadığını düşünüyorum.

kıbrıs türkleri

kırgız balası
Saçma sapan bir insan kitlesidir. Geneli düşünme kabiliyetine sahip değildir,kafaları ancak kumara çalışır. Türkiye Türkleri olmasa Avrupa Birliği üyesi olacaktık derler ama vaktinde rumların atalarına kan kusturduğunu,ırzlarına geçtiğini bilmezler. Kadir kıymet bilmek falan da hak getire hatta öyle bir kesim vardır ki eoka'ya sempati duyar. Kısacası bunların yaşlı olanları ve yeni kuşağın yüzde biri hariç hiçbirinden hiçbir şey olmaz. Kıbrıs Türkleri bağımsızlık istiyorsa kendilerine yetip bizden otlakçılık yapmamalı. Aksi halde onları korumak ve Türk çıkarlarına hizmet etmek için ilhak etmemize ses çıkarmaya hakları yoktur.

zaman makinesi olsa yazarların geri dönmek istedikleri yıl

özmenem
Benim; 2009-2012 arası.
Daha dünyaya toz pembe, geleceğe umutla baktığım yıllar.
Suriyeliler yok, ekonomik kriz yok, akıllı telefonlar insanları henüz aptallaştırmamış; dostluklar zirvede, o zamanın şarkıları, dizileri, her şey çok güzeldi.

Sonra inci sözlük var birde. İnci'nin inci olduğu zamanlar. Kaliteli insanların olduğu, mizahın zirvede olduğu zamanlar.

Siz her şeyinizle çok güzeldiniz be 2009 2010 2011 2012. Keşke geri dönmenin bir yolu olsa

eoka

adalet
Kıbrıs'da 1950'lerin başlarında ortaya çıkmış ve ENOSİS yani Kıbrıs adasının Yunanistan'a ilhak edilmesi fikri ile önce adadaki ingiliz sömürgesini adadan atmak için kurulmuş ancak sonrasında namulularını ENOSİS'in ikinci en büyük engeli olarak gördükleri Kıbrıs'lı Türklere çevirmiş, açılımı Ethniki Organosis Kyprion Agoniston (Kıbrıslıların Ulusal Mücadele Örgütü) olan terör örgütüdür.

Ellerinde bir çok kıbrıs Türkünün (içlerinde kadın ve çocuklar çoğunluktadır) kanı bulunan bir terör örgütüdür ama ne hikmetse yargılamayı pek seven Avrupa ve Amerika'nın yargı organlarının dikkatini çekmemiş ve o cinayetlerin ve toplu katliamların hala hesabı hala sorulmamıştır.

internet kafeler

adalet
Çocukluğumda beni GTA Vice City ile tanıştırıp, oyun kısa yollarını CD'ye atıp evde açmaya çalışarak hayal kırıklığına uğratan işletmelerdir. Ha bir de zamanında CoD Modern Warfare bilgisayarımda açılmayınca single player kısmını internet kafede bitirmeye çalışmıştım.