confessions
  1. toplam giri 7281
  2. takipçi 17
  3. puan 132882

kız isteme merasiminde damada içirilen tuzlu kahve

Çalıkuşu ❤
Hakkında iki rivayet bulunan kahve çeşidi. Şimdilerde sadece yapılmış olmak için yapılan bir gelenek hâlini alsa da -bir de instagrama koyup hava atmak için- rivayetlerin birine göre eğer gelin damadı beğenmez veya istemezse kahvesini tuzlu yaparmış. Mesajı alan damat adayı da zorlamaz ve ailesini alıp dönermiş. Tabii bu görücü usulü evlilikler için. Bir diğeri de damadın gelin için fedakârlık yapıp yapmayacağını anlama yolu olarak kullanılması. Eğer tadına bakıp bırakırsa olumsuzluk olarak algılanır, içmeye devam ederse de onun için her şeyi yapacağı anlamı taşırmış. Şimdilerde çok moda olan bu geleneği uygulayan gelinlerin çoğunun bu rivayetlerden haberdar olduğunu düşünmemekle birlikte buna kanmamalarını öğütlüyorum. Sevginin tuzla ölçülmesine karşıyım. Tuzlu kahve yapmayalım lütfen.

altay sözlük yazarlarının aramıza katılma hikayeleri

Çalıkuşu ❤
Mâlum -artık dibi görmüş, vıcık vıcık, bir zamanlar bu insanlarla aynı yerde mi yazmışım ıy dedirten- sözlükte kendi hâlimde takılırken gelen kutuma düşen bir mesajla buraya davet edildim, altaysözlük tarafından. Sonra da maceram başladı. Bir gün bu sözlüğü ele geçireceğim, beni yönetime almak bir hataydı, koltuk sevdamla sizi devireceğim evet. Gülücükler.
1

3 mayıs türkçüler günü

Çalıkuşu ❤
3 Mayıs hüseyin nihal atsız'a göre 'Türkçülüğün gafletten ayrılışı can düşmanlarını tanıdığı dost sandığı hainleri ayırdığı' gündür.
Nejdet Sançar'a göre 'en hain düşman komünizme dikilme' günüdür.
atsız'ın o dönemin başbakanı şükrü saraçoğlu'na yazdığı iki adet açık mektuba binaen hakkında sabahattin ali tarafından dava açılır. mektuplarda komünizmin savunucularına uyarı yapılır. ilk duruşma 26 nisan 1944'tedir ve üniversite gençliği tarafından izdihama varacak şekilde salon doldurulur. Atsız, 3 Mayıs 1944'te mahkeme salonunda savunmasını verirken adliye binasının içi ve dışı binlerce bozkurtla dolmuştur. türkçü gençler gözaltına alınmış ve şiddete maruz kalmışlardır.
Nihal Atsız'ın Kaleminden 3 Mayıs:

“3 Mayıs 1944… 3 Mayıs Türkçülüğün tarihinde bir dönüm noktası oldu. O, zamana kadar yalnız duygu ve düşünce olan, ebedi ve ilmi sınırları pek de aşmayan Türkçülük, 1944 yılının 3 Mayısında birden bire hareket oluverdi.

Ali Suaviler, Süleyman Paşalar, Mehmet Eminler, Ziya Gökalplar, Rıza Nurlar yalnız duygu, düşünce, iş Türkçüsü idiler. Hareket Türkçüsü olmamışlardı. Çırağan baskını Türkçü Ali Suavi'nin siyasi bir hareketiydi. Bunun Türkçülükle ilgisi yoktu. Sıhhiye Vekili (Sağlık Bakanı) olduğu zaman gayri Türkleri atarak yerine Türkleri yerleştiren Rıza Nur, fiili Türkçülük yapıyordu. Fakat bu da hareket değildi.
Türkçülükte ilk hareketi, 3 Mayıs 1944 Çarşamba günü, Ankara'daki birkaç bin meçhul Türk genci yaptı. Bu bakımdan Türkçülük tarihinde onların hususi bir şerefi vardır.

Bundan sonra 3 Mayıs Türkçülerin günüdür. O'na bir bayram diyemeyeceğiz. Çünkü yıllarla süren büyük ızdırabımız o gün başlamıştır. O'na bir matem demek de kabil değildir. Çünkü bunca sıkıntıların arasında bize büyük bir imtihan vermek, yürekliyle yüreksizi er meydanında denemek, yahşı ile yamanı ayırmak fırsatını vermiştir. O güne kadar tehlikelerden gafil bir çocuk toyluğu ile yürüyen Türkçülük 3 Mayıs'ta gafletten ayılmış, maskelerin arkasındaki iğrenç yüzleri görmüş, can düşmanlarını tanımış, dost sandığı hainleri ayırt etmiş, hayalin yumuşak bulutlarından gerçeğin sert topraklarına düşmüştür.

Böyle sağlam bir sonuca varmak için çekilen bunca sıkıntılar boşa gitmiş sayılmaz. Bundan dolayı biz 3 Mayıs'a “Türkçülerin günü “deyip çıkıyoruz.

HOŞLANMAYANLAR onu benimsemesin. Yalnız kendilerine benzeyenler, yani Türk'e benzemeyenler onu yadırgasın. Biz 3 Mayıs'ı sevmekte devam edeceğiz. Türkçülük, tek sandığı düşmanına karşı 3 Mayıs hareketini yaparken onun çift olduğunu acı bir deneme ile öğrendi.
Bu millî hareketin zaferinden korkan Türkçülük düşmanları, Türkçüler ortaçağı andıran vahşetlerle hapse atılır ve aleyhlerinde türlü yayınlar yapılırken, onları tartışmaya çağırmak garabetini de gösterdiler. Tarih bunu bağışlamayacak ve Türkçülerin günü olan 3 Mayıs, bir gün Türklerin günü olunca onlar tarihin büyük mahkemesinde lâyık oldukları akıbete uğrayacaklardır.

TÜRKÇÜLER! Toplu veya yalnız, her yerde 3 Mayıs'ı analım. Analım ve Kür Şad'ın hâtırasını yüceltelim...

NE mümkün zulm ile bidad ile imhayı hürriyet,

Çalış, idraki kaldır muktedirsen ademiyyetten! ”

Hüseyin Nihal Atsız (KÜRŞAD, 1964, Sayı.2)

kutlu olsun.

6 mayıs 2019 kadir mısıroğlu'nun ölmesi

Çalıkuşu ❤
Kullandığı oksijeni hak etmeyen atatürk düşmanının bir daha saçmalayamayacağının haberi. Üzülmedim, üzülecek bir durum yok çünkü. Geç bile oldu diyeceğim de allah'ın işine karışılmaz diyorum. Vatana ihanetten yargılanman gerekirken arkana cumhurbaşkanını da alıp bir güzel salladın, bu millet bunları unutmayacak.

19 mayıs atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramı

Çalıkuşu ❤
Milletçe kaderimizi mustafa kemal atatürk önderliğinde baştan yazmaya başladığımız kaderin ilk adımının atıldığı gün bugün. Yüz yıl oldu samsun'a ayak basalı paşa. Yüz yıl önce bugün, bir millet bağımsızlığı için eşi benzeri görülmemiş bir biçimde dik durmaya başladı büyük önderin izinde.

Bugün ata'mın doğum günüdür aynı zamanda da. Doğum günü milletimizin kurtuluş için ayaklandığı gündür.

Kutlu olsun.

1000kitap.com

Çalıkuşu ❤
yerli goodreads olan, okuduğunuz kitapları kaydedebileceğiniz, alıntı ve inceleme ekleyebileceğiniz paylaşım sitesi. gerçekten kitap okuyan profilleri takip etmek güzel oluyor, hem bir sürü kitap öğrenmiş oluyorsunuz hem de incelemelerle aklınızda yer ediyor. tabii 2009 facebook gönderileri paylaşanlar da yok değil ama, onları da hoş görmek zorundayız, ne yapalım.

goodreads

Çalıkuşu ❤
global kitap platformu. gruplar var, kitaplarla alakalı testler var, yazarlarla direkt iletişim halinde olabiliyorsunuz. kitap puanlamaları bir tık objektif oluyor. çok fazla seçeneği var. sanırım kindle kullanıcıları direkt cihazlarından paylaşım yapabiliyor. bana maalesef karışık geliyor. puanlamaları yine de kontrol ederim arada.

beyaz ete gelen zam

Çalıkuşu ❤
yüzde 20-28 civarı olan zamdır. isyan yemek sanayicilerinden geldi. seçimden 1-2 gün sonra başladığını vurguladılar. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESDBİR) Başkanı Sait Koca, zam kararının gerisinde, artan maliyetlerin olduğuna işaret etti. "Domatesin 10 lira olduğu bir ortamda tavuk etinin 12-13 lira olması çok da yüksek değil" yorumunda bulundu. insan gerçekten hayret ediyor.

telegram

Çalıkuşu ❤
whatsapp'tan çok daha hızlı ve pratik olan uygulama. o kadar hızlı yükleme ve indirme yapıyor ki, tarafımca en sık kullanılan uygulama olmuştur. ayrıca sık sık çökme olayları da olmaz. temaları, çıkartmaları, gifleri bulunur. ayrıca mesela bir videonun linkini attığınızda videoyu uygulamanın içinden izleyebilirsiniz. spotify'dan şarkı paylaşımında da öyle. ön izlemeleri çok geniştir, çoğu zaman açmaya gerek duymadan okursunuz.

günlük tutmak

Çalıkuşu ❤
günü gününe olmasa bile insanın içinden geçenleri, yaşadıklarını, başkasına anlatamayacağı, anlamayacakları şeyleri, güldüğü şeyleri, güzel anılarını, ilklerini, her şeyini bir deftere yazması. şu aralar tek rahatlama yöntemim.
hafıza bile ihanet eder, günlük asla.

hamur yoğurmak

Çalıkuşu ❤
insanı inanılmaz rahatlatan bir terapi. evet, terapi. o hamuru yoğururken içine attığınız her şeyden arınabilirsiniz. bir şeyleri başarmış olmanın gururu da eklenir bu rahatlığın üzerine. hamurla uğraşan insanlar hep ılımlı, sakin, neşeli insanlardır.

tıp

Çalıkuşu ❤
en kısa tanımıyla sağlık alanındaki farklı disiplinlerin ortak bir çatı altında toplandığı bilim dalı. ancak tıp bu kadar basit değildir, kimse robot değil sonuçta. insanları iyileştirip öylece göndermiyoruz, bir yerde onların dünyalarına dokunuyoruz, hayatlarına ortak oluyoruz. onları her yönde iyileştirmeye çalışıyoruz, bunu yapmalıyız da. insanların umutlarını kırmamalıyız, elimden gelenin daha fazlasını yapmalı ve onları iyileştirmeliyiz. bunu herkes hak ediyor.
2

zararına sohbetler

Çalıkuşu ❤
Değeri zamanla anlaşılacak olan youtube kanalı.

Özellikle film inceleme videolarını seviyorum. Gömüyoruz videoları da favorilerim arasında. Klasik "video çekelim, youtube'a koyalım, popüler içerikleri çekelim" gibi dertleri yok. Güzel videolar çekiyorlar, birbirinin kopyası youtube türkiye kanallarından sonra iyi geliyor. Tavsiyemizdir.

kayıp zamanın izinde

Çalıkuşu ❤
Sonunda başlayacağım marcel proust eseri. 7 ciltten oluşan bir roman. Hakkında o kadar çok yazı ve beğenme var ki anlatamam. Bu kitap serisini okuduğum vakit aynı çalıkuşu olmayacağımı tahmin ediyorum. Bitirdiğim zaman daha düzgün, ayrıntılı bir entry gireceğim. Beraber okumak isteyen olursa beklerim.
4

her şey çok güzel olacak ifadesinin darbe sloganı olduğu iddiası

Çalıkuşu ❤
yandaş medyamızın yeni bombası. siz vallahi şaşırmışsınız. göz göre göre saçmalayarak haber yapmak etik anlayışın tam olarak neresinde acaba. çomarlığın ve yalamanın da bu kadarı.

"ekrem imamoğlu'nun son günlerde kampanyasında sıklıkla kullandığı 'her şey çok güzel olacak' ifadesinin fethullahçı terör örgütü tarafından 17-25 aralık darbe kalkışması öncesinde ve sonrasında kullanılan bir slogan olduğu anlaşıldı.

bu ifadeyi fetullahçı firari emre uslu'nun ilk olarak 5 aralık 2013'te darbe 17-25 aralık darbe kalkışmasından yaklaşık 12 gün önce kullandığı belirlendi. uslu'nun bu tweetinde "her şey çok güzel olacak. ak yüzler kara yüzler açığa çıkacak. yetim hakkı yiyenlerin burunlarından fitil fitil gelecek..." dediği anlaşıldı."

türkiye'de kitap okuma oranı

Çalıkuşu ❤
yüzde bir bile değildir. insan gerçekten hayret ediyor. üzülüyor da aynı zamanda.

Türkiye'de kitap okuyanların yüzde 45'i aşk, yüzde 43'ü din (namaz hocası-dua kitapları), yüzde 12'si masal, fıkra, siyaset, kişisel gelişim kitapları okuyor.

Kitaba yılda 5,5 lira ayrılıyor. Rapora göre ayda cep telefonu ve iletişim masraflarına 173 lira ayıran 4 kişilik bir Türk ailesi kitaba ise yılda sadece 5,5 lira ayırıyor.

hak ve hürriyetlerini bilmeyen vatandaş

Çalıkuşu ❤
Okumuş veya okumamış fark etmeyen, iki kesimin de çoğunluğunu oluşturan vatandaştır. En temel şeyler bilinmiyor ülkemizde. Bunun okul okumakla da bir ilgisi yok. Öğrenme isteği yok içimizde, kabulleniyoruz öylece. Kabullenme zorbalığı getiriyor. Kim her dediğine tapan insan bulunca tanrıcılık oynamaya başlamaz ki.

petra

Çalıkuşu ❤
İslamiyet'in gerçek doğum yeri olarak düşünülen ve bunun hakkında çalışmalar yapılan şehir. Asıl kabe'nin buraya inşa edildiği ve mekke'ye taşındığı düşünülüyor. Aşağıya belgeselini bırakacağım, vaktiniz olduğunda izlemenizi tavsiye ederim. Düşünmeye ve sorgulamaya sevk ediyor.

siyasetin gri olması

Çalıkuşu ❤
siyaset dediğimiz olgu tamamiyle ak ya da kara değildir. dolayısıyla hiçbir siyasetçi de tam istediğimiz gibi olmaz. dünya iyisi, güzel işler başarmış insan bir hareketiyle bütün algısını ve yaptıklarını mahveder, tek kalemde gider. arkasından tiksintiyle konuşulan insan da bir konuşma veyahut icraat yapar, istemeye istemeye de olsa hak vermek ve beğenmek zorunda kalırız. hayatta hiçbir şeyi siyah, olumsuz ya da beyaz, iyi olarak ayıramayacağımız gibi siyaseti de ayıramayız. bu millet nice iktidara söven insanın iktidar yalakası olduğunu, muhalefetin de laf soktuğu insanları yalvar yakar bünyesine katmaya çalıştığını gördü. en nihayetinde siyaset insanlarla var olur, insanın olduğu hiçbir şey temiz değildir.

kankasının dibinden ayrılmayıp tavlamaya çalışan ama bunu kabul etmeyen güruh

Çalıkuşu ❤
İki saattir maruz kaldığım vıcıklaşma türü. Bunu da genelde kızlar yapar maalesef. Kanka diyerek çocuğun koluna yapışır, yanağını okşar, sahiplenir, sonra kız meselesi olunca çocuğun bilinçaltına mesaj yollar onu bıraksın diye fakat sorsanız onlar siyam ikizidir, aşk falan yoktur. Külliyen yalan. İki sıra yanımdaki kız, umarım bu huyundan bir an önce vazgeçersin. Çocuğu bir sal, ben burada daraldım muhabbetinden. Fazla vıcıksın.
Edit: çocuğun fransız sevgilisi varmış, kız da ezip duruyor kendi çapında onu. Ah yazık kızım, aç gözünü artık.

ahmet hikmet müftüoğlu

Çalıkuşu ❤
başlangıçta Servet-i Fünun Topluluğu içinde yer almış, daha sonra bu toplulukla bağlarını kopararak Türkçülük akımını benimsemiş yazar. her şeyden önce idealist, ülkücü bir yazardır. Onun hikâyelerinde sanattan önce idealistliğini aramak gerekir. Hikâyelerinin teknik açıdan üst seviyede ve edebi açıdan üstün olduğunu söylemek güçtür. Ama Türkçülük fikrini eserlerinde çok sağlam işlemesi, sanatını ideallerinin emrine vermesi onu edebiyatımızda Bir Ahmet Mithat Efendi, Bir Ömer Seyfettin yapacak kadar önemlidir.