confessions
  1. toplam giri 7278
  2. takipçi 17
  3. puan 132546

trendyol

Çalıkuşu ❤
Mega eylül başlığında yaptığı indirimlere kendimi kaptırıp toparlamaya başladığım kartımı yine patlattığım site. Herhangi bir kıyafet alırken bin kere düşünün çünkü elinize ulaşana kadar yaşlanabilirsiniz. Kumaşlarına da özellikle dikkat edin. Ucuz olanlar kalitesiz oluyor genelde. Gerçekten pamuk esaslı olanlar zaten pahalı. Onlar da indirime giriyor ama, bakmakta fayda var. Mega eylülden ne aldın derseniz de kahve aldım. İflah olmaz bir kafein bağımlısıyım. Kahve içinde yüzdüğüm halde yine aldım. Yine olsa yine alırım arkadaşlar, dayanamıyorum.

khan academy

Çalıkuşu ❤
online eğitim sistemiyle erişimi olan herkese destek olmak amacıyla kurulan kâr amacı gütmeyen kuruluş. eğer zamanınız varsa bir şekilde destek olmanızı rica edeceğim. gönüllülerin arasına katılarak daha fazla insanın faydalanmasına destek olabilirsiniz.

cübbeli ahmet

Çalıkuşu ❤
"Kadınların çalışması çok büyük bir fitne fesatlık. Misli yok, kadınların çalıştığı ortama erkek sinek girmeyecek. Kadınların erkek ortamında çalışması gibi bir fesat varken böyle bir memleket düzelir mi? Her şey buna bağlı; işsizlik buna bağlı, erkeklerin maaşındaki düşüklük buna bağlı, ekonominin bozukluğu buna bağlı." diyen insan müsveddesi.
2

tuba erkol

Çalıkuşu ❤
yitip gitmemesi gereken bir kadın cinayetinin maktulü.

22 ağustosta konya'da 46 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. üç çocuğunun gözünün önünde. dört gün öncesinde şiddet uyguladığı şikayetiyle eşine uzaklaştırma kararı aldırmıştı. işte o eşi, karara uymayarak eve gitti, tartışma çıktı ve yanında getirdiği bıçakla saldırdı. mahkemede "pişman mısın?" sorusuna da "namus için pişman olunur mu?" cevabını verdi.

bir şeyler yapmalıyız. yıldan yıla kadın cinayetleri artıyor ve biz hiçbir şey yapmıyoruz. sosyal medyanın gücü inkar edilemez ama orada yapılanlar bu kadınların hayatını kurtarmıyor. eğitmek yerine kadınlarımızı geri çekiyoruz. yok pembe otobüs, yok bilmem ne. bu ayrıştırma devam ettikçe bilinçaltına kadının güçsüz olduğu yazılacak ve bu tür olaylar asla azalmayacak.

ahmet ümit

Çalıkuşu ❤
kitabı ön siparişte olan muhalif yazar. polisiye sevenler için güzel bir alternatiftir, daha önce yazıldığı gibi de kitapları kendini tekrar eder. en sevdiğim kitabı istanbul hatırası'dır. ondan aldığım tadı başka bir romanından alamadım.

başkomiser nevzat tutulan bir karakterdir, her kitapta bir süre bunalım yaşar. bu bunalım işine sarılmasını sağlar. bir nevi depresyonundan çıkma yöntemi olarak cinayetleri kullanır. iyidir, hoştur, ama temel aynıdır. yarattığı karakter üzerinden de hükümeti, üsttekileri ve toplumdaki durumu eleştirir.

anahtarlık

Çalıkuşu ❤
küçük maskotlar şeklinde anahtarların başına takılan, envai çeşitte bulunan eşya. ben artık kendiminkileri örüyorum. dün meşe palamudu yaptım mesela. hediyeleşme olursa sözlük arkadaşlarıma da yollayacağım.

altay sözlük yazarlarının itirafları

Çalıkuşu ❤
Düzenli kullanmam gereken bir ilacı bırakmıştım. İki gün önce yeniden başladım. Daha önce olmadı, bırakıp başladığım için mi bilmem beni melankolik bir hâle sokuyor. Zevk aldığım hiçbir şeyi yapasım gelmiyor. Moralim bozukken uyurum, uyumaktan bile kaçıyorum. Öylece yatıyorum sadece. Kimse bana seslenmesin, benimle ilgilenmesin, karışmasın istiyorum. Dün gece bu yüzden sorguya çekildim. Bir şey mi oldu da mutsuzsun sorusuna hayır cevabım inandırıcı gelmedi. Ağır bir tartışma yaşandı. Yine ağladım. İnsanlara sırf kırılmasınlar diye söyleyemediklerim yüzünden gözlerim doluyor. Kendimi tutamıyorum. Sen mutsuzsun diye biz de mutsuzuz, dediler. Bu beni daha da üzdü sözlük. İnsanların benim yüzümden üzülmelerini istemiyorum.

Bu sabah bir kitap okumaya başladım. Otobiyografik bir roman. Gençliğinde herkesin gözünde tatlı bir kız olan, bu konumda kalmak adına kendine baskı yaratan bir kadının daha sonra kendini bulması ve bunun aslında kendini bulmak değil bir rahatsızlıktan kaynaklandığını geç de olsa anladığı bir kitap. Elimden bırakamıyorum. Başlarda hissettiği depresifliği ben de hissettim, sanki kendim yaşıyormuşum gibi. Sinirlendim. Kendi hakkındaki düşünceleri beni daralttı. Mutlu olduğu kısımda ben de mutlu oldum. Kitabı bırakıp çevreme bakarken gülümsediğimi fark ettim. Durduk yere, tek başıma. Kendimle alakalı bazı şeyleri fark etmeme sebep oldu. Aynı hastalığı paylaşmıyoruz onunla. Kendini bulma süreci, kendi iç dünyamı daha dikkatli incelemem için kıvılcım oldu. Bunu fark etmek rahatlamamı sağladı sözlük. Hayattan tam olarak ne beklediğimi ve bunun için ne yapmam gerektiğini hâlâ bilmediğimi anladım. Kendimi onun yerine koymak yerine ders çıkardım ilk defa. Fazla empati yaparak insanların yerine kendimi koymayı abarttığımı ve kendimi tanıyamadığımı fark ettirdi. Artık bir şeyleri çözmeye başlamam gerektiğinin farkındayım, nereden başlamam gerektiğini de biliyorum. Teşekkür ederim cesur kadın. Sen bütün dünyaya yaptığın her şeyi anlatmakta en ufak bir tereddüt yaşamadın. Hayatımı aydınlatma yoluna senin sayende başladığım için sana her zaman minnettar kalacağım.

erdebil eyaleti

Çalıkuşu ❤
İran'ın 31 eyaletinden birisidir.

İran'ın İran Azerbaycanı adı verilen ve 3 eyaletini kapsayan bölgesinde yer alır. Ülkenin kuzeyinde yer alan eyalet kuzeyinden Azerbaycan, doğusundan yine Azerbaycan ve Gilan Eyaleti, güneyinden Zencan ve batısından Doğu Azerbaycan ile çevrilidir. Eyaletin 5 şehristanının (Parsabad, Bilasavar, Germi, Meşkinşehr ve Namin şehristanları) Azerbaycan ile 282,5 km'lik sınırı vardır. Aras ve Belha nehirleri, bu sınırın 159 km'lik kısmını oluşturur.

Erdebil, 1993 yılında çoğunluğu Doğu Azerbaycan'dan olmak üzere Gilan'ın kuzey bölgeleri de buraya bağlanarak ostan yapılmıştır. Toplam yüz ölçümü 17.881 km2, nüfusu 1.257.624 kişidir. Yönetim merkezi eyalete adını veren Erdebil şehridir. Azeri Türkleri yaşamaktadır.

erdebil

Çalıkuşu ❤
Güney Azerbaycan bölgesinde, İran'ın aynı isimli Erdebil Eyaleti'nin yönetim merkezi olan şehirdir.

Aynı zamanda, eyaletin kendi adını taşıyan Erdebil şehristanı'nın ve Merkezî bahşı'nın da yönetim merkezi olan şehrin 2006 yılı resmi nüfusu 412.669 kişi ve 156.324 hanedir.

Şehir nüfusunun çoğunluğunu Azerbaycan Türkleri oluşturur. Halkın dili Azericedir.

lütfi aliasker zade

Çalıkuşu ❤
babası Azeri asıllı İranlı annesi Yahudi asıllı Rus olan Azerbaycan'lı (ABD vatandaşlığına kabul edildi) matematikçi ve bilgisayar biliminde bulanık mantık teorisinin temelini koymuş bilim adamıdır. Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'nin Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri fakültesinde profesör görevi yapmış ve emekli (onursal) profesör adını taşımaktadır.

Avrasiya Akademiyasının kurucu üyelerinden biridir. 4 Eylül 2017 yılında 96 yaşında hayatını kaybetmiştir.

bulanık mantık

Çalıkuşu ❤
Bulanık mantık, bulanık eseme ya da puslu mantık, 1961 yılında Lütfü Aliasker Zade'nin yayınladığı bir makalenin sonucu oluşmuş bir mantık yapısıdır.

Bulanık mantığın temeli bulanık küme ve alt kümelere dayanır. Klasik yaklaşımda bir varlık ya kümenin elemanıdır ya da değildir. Matematiksel olarak ifade edildiğinde varlık küme ile olan üyelik ilişkisi bakımından kümenin elemanı olduğunda "1", kümenin elemanı olmadığı zaman "0" değerini alır. Bulanık mantık klasik küme gösteriminin genişletilmesidir. Bulanık varlık kümesinde her bir varlığın üyelik derecesi vardır. Varlıkların üyelik derecesi, (0, 1) aralığında herhangi bir değer olabilir ve üyelik fonksiyonu M(x) ile gösterilir .


Örnek olarak normal oda sıcaklığını 23 derece olarak kabul edersek klasik küme kuramına göre 23 derecenin üzerindeki sıcaklık derecelerini sıcak olarak kabul ederiz ve bu derecelerin sıcak kümesindeki üyelik dereceleri "1" olur. 23 altındaki sıcaklık dereceleri ise soğuktur ve sıcak kümesindeki üyelik dereceleri "0" olur. Soğuk kümesini temel aldığımızda bu değerler tersine döner. Bulanık küme yaklaşımında üyelik değerleri [0,1] aralığında değerler almaktadır. Örneğin 14 derecelik sıcaklık için üyelik derecesi "0", 23 sıcaklık derecesi için üyelik değeri "0,25" olabilir.

Klasik kümelerin aksine bulanık kümelerde elemanların üyelik dereceleri [0, 1] aralığında sonsuz sayıda değişebilir. Bunlar üyeliğin derecelerinin devamlı ve aralıksız bütünüyle bir kümedir. Keskin kümelerdeki soğuk-sıcak, hızlı-yavaş, aydınlık-karanlık gibi ikili değişkenler, bulanık mantıkta biraz soğuk, biraz sıcak, biraz karanlık gibi esnek niteleyicilerle yumuşatılarak gerçek dünyaya benzetilir. En önemli fark, böyle bir çatıda bilginin kaynağındaki küme üyeliğinin kesin tanımlanmış önkoşullarının olmayışı ve daha çok sorunlarla rastgele değişkenlerin hazır bulunmasındadır.
0 /