confessions

aydilge

Uldız - Tigin

  1. toplam giri 135
  2. takipçi 9
  3. puan 4505

anosognosia

aydilge
Kişinin vücut ve zihin işlevlerinde oluşan bozulmaları farkedememesidir. Hafızada, dil ve matematik gibi genel becerilerde, duygular ile bu duygulara verilen tepkilerde ve vücut hareketlerinde meydana gelen bozulmaları kişinin fark etmemesi durumudur. Kişi hastalığını bilmez dahası hastalığını anlama yetisini de kaybetmiştir.

Bir örnek vermek gerekirse tekerlekli sandalyede oturan felçli birisine neden tekerlekli sandalyede oturduğu sorulduğunda oturacak başka yer olmadığı yanıtını alabilirmişiz. Bunu gercekten inanarak söylüyorlarmış. Hastalığını bilmeyen ve sağlıklı olduklarına inanıp öyle yaşamlarını sürdüren insanların varlığını öğrenmek ilginç geldi.

saç dökülmesi

aydilge
"Mevsimseldir o, mevsimsel" diyenin ağzına kürekle vurmak gerektiren hede. Mevsim geçişlerinde bir miktar fazla saç dökülür, öbek öbek değil. Belli ki vitaminsiz kalmış yavrucaklar.

Yarım çay bardağı zeytinyağı + ( eczahaneden temin edilecek ) bephanthol ampul+ evigen ampul + bemiks ampul'ü bir kasede karıştırıp içine tercihe göre bir yumurta sarısı ( kuruduğunda beton etkisi yapıyor - ekleyecekseniz hızlı hareket edin ) ekleyerek saç diplerine masajla sürün. Kokuya dayanabileceğiz kadar (1-2-3 saat) dayanıp zeytinyağlı sabunma yıkanın. Bu maskeyi bir ay haftada iki, bir ay haftada bir, bir ay iki haftada bir ve son olarak ayda bir yapip 4 ayda sağlıklı ve dökülmeyen saçlara kavuşun. Sonra da gelip bana teşekkür edin. Swh

mustafa kemal atatürk

aydilge
57 yıllık ömrüne;
11 savaş,
24 madalya,
7 nişan,
13 kitap,
1 ülke,
1 cumhuriyet,
Milyonlarca özgür insan sığdırmış kahramandır.

Bir cumhuriyet kadını olarak kendimi özgürce ifade edebiliyorsam, istediğimi yapıp istemediğime "hayır" diyebiliyorsam bunu Atatürk'e borçluyum.

Minnet, şükran ve saygıyla anıyorum.
altaysozluk.com/foto

10 kasım

aydilge

Büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir.
(Atatürk'ten B.H., s. 120)

Ulu önder, başkomutan gazi mustafa kemal atatürk'ün aramızdan ayrılıp sonsuzluğa uğurlanmasının 81. Yılı.
Sevgi, özlem ve minnetle anıyoruz.

ekrem imamoğlu

aydilge
Istanbul büyükşehir belediye başkanıdır

Altay sözlüğün sosyal medya sorumlusu aydilge yazar tarafından sözlüğün instagram hesabında üç kez takibe alınan ancak aynı hesabı kullanan diğer yazar ya da yazarlar tarafından üç kez takibi bırakılan başkandır ayni zamanda. Başkanın mensup olduğu partisi mi yoksa partiden bağımsız kişiliği mi uygun bulunmayarak yapılan takip geri çekiliyor anlaşılamamıştır. Fakat bu durum ziyadesiyle irrite etmektedir.

Sözlüğün instagram sayfasından Istanbul büyükşehir belediye başkanı yeniden takibe alınmıştır. Bu yeni takibin de geri çekilmesi halinde sosyal medya sorumlusu olmadığım kanaatine varılarak, görev ilgili kisilere devredilecektir.

keçiborlu

aydilge
Isparta'ya 41 km uzaklıktadır. Burdur Gölü'nün 22 km.lik kuzey kıyı şeridi Keçiborlu sınırları içerisinde yer alır. Her ne kadar suları çekilip kurtarımayacak bir hal alsa da bu gölde hala kuşları fotoğraflamak mümkün.

morgan freeman

aydilge
Oynamadığı filmleri saymak daha kolaydır. Her filmin uzundan kıyısından bir görünür.

2018 yılında hakkında taciz iddiaları vardi. Iddiaya göre 2015 yılında going in style filminde yapım asistanı olarak çalışan bir kadina fiziki ve sözlü tacizlerde bulunmuş. chloe melas adlı cnn muhabiri tarafından yapılan araştırma sonucunda daha pek çok kadını sözlü ve fiziki şekilde taciz ettiği iddiaları gündeme gelmişti.

abdurrahman dilipak

aydilge
Deprem hakkında çarpıcı iddialarda bulunmuştur. Aydınlandık. (!)

O fay kırığından kişi cehennem çukuruna düşer. Dünya başına yıkılır. Mısır deltasından, Gâvur gölüne, Amanoslara yani Gâvur dağına, Ahir dağına kadar uzayan kırık, Lut kavminin helak olduğu o Lut gölü kırığı, aslında bir gay ve lezbiyen kırığıdır, bizim kitaplarımızda. Yasin 15'te '2'si vahiy kâtibi havari 3 mü'minden'den söz eder. Oradan uzaklaşır uzaklaşmaz onları kuvvetli bir ses, bir haykırma yakaladı. Bu sesle yok olup gittiler.


https://www.birgun.net/haber/yeni-akit-yazari-dilipak-depremi-gey-ve-lezbiyenlere-bagladi-270911

ahal teke

aydilge
Özellikleri:

1.Başka hayvanın ağzından kalan yemi yemez.
2.Bulanık, çamurlu su içer. Çünkü temiz suda kendini gördüğünde ürker.
3.Kurdun ayak izini gördüğü zaman kıpırdamadan durur. Kendisini kötü hisseder.
4.Üstüne binen kişinin özgürlüğüne göre hareket eder. Onun nasıl insan olduğunu anlar.
5.Ahal Teke atları koku alma, duyma ve hissetme özellikleri yüksektir.
6.Sezgileri kuvvetlidir. Sahibinin üzüntüsüne ağlayabilecek kadar sadıktır.

altaysozluk.com/foto
1

neslican tay

aydilge
Daha önce 3. Kez yendiği kanser hastalığına 4. defa yakalanan 20 yaşındaki genç kadın ne yazık ki bu kez yaşam mücadelesini kazanamadı. Neslican kanser nedeniyle bir bacağını kaybetmiş ancak mücadeleyi elden bırakmamıştı. Hayat dolu bıcır bıcır haliyle kanserle daha nasıl mücadele edilir dedirtmiştir. Yakınlarına ve sevenlerine sabır dilerim.

altaysozluk.com/foto

tanrı dağları

aydilge
Adem çavuşoğlu'nun bir şiirinde geçen türkler için kutsal olduğuna inanılan sıra dağlardır.

Ey gözleri alev saçan kartalım!
Çin dağlarında kanat vuracaksın
Dalgalanacak Turan'da bayrağım
İşte o gün sen de bahtiyar olacaksın!Öfkeyle karıldı bizim tuncumuz
Dağları bir hışımla yaracaksın
Kopacak gözlerinden deli hıncımız
Binip Bozkurta Kürşâd'a varacaksın!Önünde diz çökecek Yunan'ın tanrıları
Türk'ün damgasını cihana vuracaksın!
Ağartmak için karanlık yarınları
Göklerde bir güneş gibi yanacaksın!Ölmek yok sana rahat yatağında
Bu kanlı destanı yeniden yazacaksın!
Buluşacağız elbet Tanrı Dağı'nda
Türklüğün son neferi sen olacaksın!

düğün yapmamanın boşanma sebebi sayılması

aydilge
Boşanma kriteri "söz verip de yapmama ve bu durumun evlilik birliğini çekilmez hale getirmesi." Konu düğün değil yeni bir ev alma da olabilirdi, başka şehirde yaşamak da. Linç yemiyeceksem karari doğru buldum.

Madem söz verdin yapacaksın o düğünü. Yapamayacağin şeyin sözünü ne diye veriyorsun paşam. Haybeye iskembeden sallanmaz.

süleyman turan

aydilge
Bu sabah kadıköy'deki evinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle 83 yaşında yaşamını yitirmiştir.

Yeşilçam'in emektar oyuncusu 19 Kasım 1936 İstanbul doğumluydu. Sanat hayatına tiyatro ile başlayan Süleyman Turan, bir dönem dergi ressamı olarak çalıştı. Filmlerin dışında uzun zaman karikatür ve resim yaptı. Çizimleri uzun zaman “Akbaba” dergisinde yayımlandı. Akşam gazetesinde çizgi roman çizmeye başladı. Afişler, kitap kapakları hazırladı. Senaryolarını da kendisinin yazdığı çizgi roman ressamlığına Sabah gazetesinde devam etti. 1963 yılında bir derginin açtığı yarışmayı kazanarak sinemada yer aldı. Genellikle 'esas oğlan'ın sadık dostu rollerinde, sevecen tiplemesiyle başarılı olup beğeni kazanmıştır. Süleyman Turan, üç film senaryosu yazmış, çeşitli sinema filmleri ve dizilerde rol almıştır.


altaysozluk.com/foto

süleyman soylu

aydilge
66. Hükûmet'in Içişleri bakanıdır. Son günlerde gündemde olan istanbul'a kayyum atanıp atanmayacağıyla alakali soruya pazar günü ( 8 eylül 2019 ) yanıtlayacağım demiştir.

CNN TÜRK'te yayınlanan Hafta Sonu programında Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Bakan Soylu, kayyım tartışmalarıyla ilgili "İstanbul ve Ankara için böyle bir şeyin söz konusu olabilmesi mümkün değil" dedi.

altay sözlük düşüş

aydilge
Sözlüğün okurlarını bir kenara bırakırsak yazar arkadaşların yeterli etkileşimi yapmadığını düşünmekteyim. Öğlen saatlerinde 5 ila 9 yazar arasında aktif kullanıcı olmasına rağmen girdi giren tek kullanıcı bulunmakta. Kendimce bir çıkarımda bulunup Salt ansiklopedik bilgi girilmesinin buna neden olabileceğini düşünüp güncel ve yoruma açık başlıklar açıp girdi girdim. Sonuç değişmedi. Buradan edindiğim sonuç yazarların yazmadığı okurların da okumadığı şeklinde oldu.

Yazın sevgili yazarlar. Madem aktif oluyorsunuz bir iki satır yazın, bir iki girdi beğenin. Özellikle yönetici kadro. Yabgu olan arkadaşlar teşvik amaçlı yazmazsa yeni gelen arkadaşlar on gün yazar sonra çekilip gider. (bkz:sahzaman)

Okur sayısını arttırmak için de twitter ve facebook hesabı açılmasını teklif ediyorum. Haftanın en iyi girdileri buralardan paylaşılırsa "aa böyle bir sözlük varmış bakayım bir" diyen okuyucular çıkabilir.

Ezcümle, girdi yazın, girdi okuyun, girdi beğenin. Sözlük hepimizin sahip çıkın.
13

susamam

aydilge
şanışer önderliğinde fuat, ados, hayki, server uraz, beta, tahribad-ı isyan, sokrat st, ozbi, deniz tekin, sehabe, yeis sensura, aspova, defkhan, aga b, mirac, mert şenel ve kamufle tarafından doğa, kuraklık, hukuk, istanbul, eğitim, kadına şiddet, hayvan hakları gibi birçok konuya değinerek yaptıkları 14 dakika 55 saniye süren şarkı.

altay sözlük yazarlarının itirafları

aydilge
Umutsuzluğa çabuk kapılıyorum. Işler istediğim gibi gitmediğine yavrusunu kartal kalmış fatma girik çaresizliğine dolaşıyorum etrafta. Sanki her şey bitmiş sanki hiçbir şey düzelmeyecek gibi.

Bir iki gün böyle düşünceli böyle derbeder dolaşıyorum. Sonra silkeliyorum kendimi, diyorum ki kendi gel; pes etmeyi düşünüyorsun ama bu yola niçin çıktığını unuttun, toparla kendini. Kazananlar pes etmeden, yılmadan çalışanlardır. Pes edenler ise korkaklar ve hep kaybetmeye alışmış kişilerdir diyorum.

Beni hem gama kedere sürükleyen hem de o gamdan kederden el uzatıp çıkartan yine kendim oluyor. Hem dert ortağım hem azılı düşmanım hep kendim oluyor.

sivas kongresi

aydilge
4 eylül 1919 tarihinde yapılan kongrede alınan kararlar şunlardır:

1. milli sınırları içinde vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz.
2. her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı millet top yekûn kendisini savunacak ve direnecektir.
3. istanbul hükümeti, harici bir baskı karşısında memleketimizin herhangi bir parçasını terk mecburiyetinde kalırsa, vatanın bağımsızlığını ve bütünlüğünü temin edecek her türlü tedbir ve karar alınmıştır.
4. kuvay-ı milliye'yi tek kuvvet tanımak ve milli iradeyi hâkim kılmak temel esastır.
5. manda ve himaye kabul edilemez.
6. milli iradeyi temsil etmek üzere, meclis-i mebusan'ın derhal toplanması mecburidir.
7. aynı gaye ile milli vicdandan doğan cemiyetler, "anadolu ve rumeli müdafaa-i hukuk cemiyeti" adı altında genel bir teşkilat olarak birleştirilmiştir.
8. genel teşkilatı idare ve alınan kararları yürütmek için kongre tarafından temsil heyeti seçilmiştir.

100. Yılında başta mustafa kemal atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını minnet ve şükran duyguları ile anıyoruz. Kutlu olsun.

tepkisizlik

aydilge
Yaşla doğru orantılı olduğunu düşündüğüm "aman ne haliniz varsa görün, bana bulaşmayın da." Durumudur.

Ergenlik bu duygu durumun taban noktasıdır, en çok tepkimeye bu dönemde rastlanır haliyle. yemeğin tuzlu olmasından gökkuşağının neden yedi renk olduğuna kadar hiç bir şeye tepkisiz- yorumsuz kalınmaz.

Sonra yaş ilerledikce tepkime çizgisi yukarı doğru ilerler. Önce ünüversitede derse katılım azalır sonra iş hayatında fazla mesaiye homurdanma. 70'li yaslara gelindikçe de sıfır tepkili pamuk gibi birisi olunabilir.

hakasya

aydilge
Ismini ilk kez altay sözlüğe kaydolunca gördüğüm ve nedir/neresidir acaba burasi diyip araştırınca güney sibiryada konuşlanmış, altay cumhuriyetinin kuzeyinde yer alan, başkenti abakan olan, 1991 yılından beri rusyaya baglı özerk cumhuriyeti olduğunu ögrendigin yerdir. Konuyu daha iyi anlamak adina cem yılmaz videosunu aşağıya bırakıyorum.(swh)

https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=RF3vLoSiazU

yanan boğa

aydilge
Antik yunan'da uygulandığı bilinen idam yöntemi. Idam sırasında Pirinçten yapılan boğanın kafasını açık bırakilırmis. Nedeni de idam edilen kişinin haykırışları boğa sesi gibi çıksın istemeleri.

Tarihdeki en acımasız idam yöntemi olabilir.
altaysozluk.com/foto

semih kaplanoğlu

aydilge
4 Nisan 1963 tarihinde İzmir Karşıyaka'da denize yirmi metre mesafedeki eski bir Rum evinde doğmuştur. “İzmir'in açık hava sinemalarında bir gecede üç film izleyerek büyüdü.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü'nden 1984 yılında mezun oldu. Mezuniyet tezi olarak, mezuniyet filmi olan MOBAPP'ı (Meşru Olmayan Bir Aşkın Parçalanmış Portreleri) TRT kameramanı bir tanıdığından temin ettiği parça parça filmlerle gerçekleştirdi.

Okuldayken kısa filmler yaptı ve bitirir bitirmez uzun metraj çekmenin hayalini kurmaya başladı. Bunu gerçekleştirebilmesi için 16 yıl geçti. Bu sürede film yaparak, hikâyeler yazarak, senaryo çalışmalarıyla sinemanın içinde yer alarak meslekî anlamda sektöre yakın durmayaği, metin yazarlığı, kamera asistanlığı yaptı.

1984 yılında İstanbul'a yerleşti. İş hayatına Güzel Sanatlar Saatchi&Saatchi ve Young&Rubicam reklam şirketlerinde reklam yazarı olarak başladı. 1986 yılında Süha Arın'ın yönettiği ödüllü “Eski Evler- Eski Ustalar” ve Mimar Sinan belgesellerinde Kamera Asistanı olarak çalıştı. Semih Kaplanoğlu aynı zamanda şiir de yazmaktadır ve Tan, Oluşum, Varlık, Gergedan, Gösteri, Argos gibi dergilerde şiirleri yayınlandı.

1994 yılında yayınlanmaya başlayan Şehnaz Tango adlı TV dizisinin 52 bölümünün senaryo ekibinde yazdı ve yönetmenliğini yaptı. 2001 yılında ilk filmi olan “Herkes Kendi Evinde” filmini yaptı.

Semih Kaplanoğlu, yönetmen olmanın yanı sıra, plastik sanatlar ve sinema üzerine yabancı dillere de çevrilmiş makaleler yazdı. Bu makaleler, Gergedan, Gösteri, Cumhuriyet ve Sanat Dünyamız gibi dergilerde 1987–2003 yılları arasında yayınlandı.

Gazetesi'nde kısa öykülerden oluşan “Karşılaşmalar” adlı köşe yazarlığı yaptı. “Karşılaşmalar” adlı köşeden seçtiği yazıların bir kısmını daha sonra aynı adla kitaplaştırdı.

Yumurta-Süt-Bal adlarında film üçlemesi yaptı. 2010 yılında Semih Kaplanoğlu'nun yönettiği 'Bal', dünyanın en prestijli festivallerinden Berlin Film Festivali'nde büyük ödül Altın Ayı'yı kazandı. Semih Kaplanoğlu, 'Yumurta'yla başlayıp 'Süt'le devam ettiği Yusuf üçlemesinin son filmi 'Bal'da Yusuf'un çocukluğuna gidiyor ve Yusuf'un babasıyla ilişkisini ve doğayı keşfedişini anlatıyordu.

Semih Kaplanoğlu, filmleri hakkında “Bizi kendimizden koparacak filmler yapmak, filmlerimden çıkınca 'Oh ne güzel vakit geçirdik bütün dertlerimizi unuttuk' denmesini istemiyorum. Hayır dertlerimiz var, belki sıkıcı bir iş yapıyorum ama seyirSemih Kaplanoğlu, 1999 haziran ayında, Abdi İpekçi'nin yeğeni olan gazeteci, senarist ve yazar Leyla İpekçi ile evlendi.

Yönettiği filmler :
2012 – Çocuklar (yapımcı)
2009 – Bal
2008 – Süt
2007 – Yumurta
2005 – Meleğin Düşüşü
2001 – Herkes Kendi Evinde
1994 – Şehnaz Tango (Dizi)

Ödülleri :
2010 – 60. Berlin Film Festivali'nde büyük ödül Altın Ayı ödülü “Bal” filmi ile
2010 – 60. Berlin Film Festivali'nde, Ekümenik Jüri Ödülü “Bal” filmi ile
2010 – 17.Adana Altın Koza Film Şenliği, En İyi Film, “Bal” filmi ile
2008 – 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma
2008 – Altın Lale Ödülü, (Yumurta)
2008 – Radikal Gazetesi Halk Ödülü (Yumurta)
2007 – Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin en iyi filmi (Yumurta)

Alıntıdır. https://www.google.com/amp/s/www.biyografi.net.tr/semih-kaplanoglu-kimdir/amp/

saatleri ayarlama enstitüsü

aydilge
Ahmet Hamdi Tanpınar'ın romanlarından biridir. 1961 yılında yayımlanmıştır. Şiirlerinde sembolist bir dil kullanan Ahmet Hamdi Tanpınar romanlarında gerçekçi ve sosyal sorunlara eğilen bir tarzı tercih etmiştir. Saatleri Ayarlama Enstitüsü Türk insanının Doğu ile Batı arasında bocalamasını irdeleyen bir başucu romanıdır. Saatleri Ayarlama Enstitüsü, içeriğini ve konusunu romanın karakterlerinden Nuri Efendi (Saat Ustası), Mübarek (Ayaklı ve yaşlı bir İngiliz yapımı duvar saati), Halit Ayarcı ve saat-zaman-insan ilişkilerinden almaktadır. Anlatım, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın kendine has simgeci anlatımıyla birleşip, zaman zaman gelişen olaylarla birlikte başkalaşmaktadır. İnsanların popülerliğe ve paraya verdiği önemin, insanların nasıl bir anda yüz değiştirebileceğinin altı çizilmektedir. İki uygarlık arasında bocalayan Türkiye toplumunun yanlış tutumlarını,davranışlarını alaya alan eleştirel bir romandır.Yapıt çocukluğu II. Abdülhamit döneminde geçen, Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerinde de yaşayan Hayri İrdal'ın anıları şeklinde kurgulanmıştır.Yalın bir anlatım vardır. Roman dört bölümden oluşmaktadır: Büyük Ümitler,Küçük Hakikatler,Sabaha Doğru,Her Mevsimin Bir Sonu Vardır.

Alıntıdır.https://www.storytel.com/tr/tr/books/501681-Saatleri-Ayarlama-Enstit%C3%BCs%C3%BC?gclid=CjwKCAjw-vjqBRA6EiwAe8TCk3ktJeXeMMSkYymSMrGOXQu4YrYC639X9S08SanlI4R-nLUmDdytgRoCBboQAvD_BwE

ördek sendromu

aydilge
Modern çağın insanoğlunun başına sardığı yeni bir sendromdur.

ördekler suyun üzerinde, sanki kayıyormuşçasına rahat bir görünüşle süzülürler. oysa suyun altında, görünmeyen bir şekilde, ayakları makine gibi çalışıyordur.

sosyal medyada yansıyan mutlu, huzurlu görüntülerin perde arkasında da sorunlu hayatlar vardır; görünmez.

sosyal araştırmacılar, bu duruma, ördek sendromu adını vermekteler.

https://ailevecocuk.net/sosyal-medyada-ordek-sendromu-2/

Linki de okuyun, hmm hakkaten yaw diye mırıldandiğınızı duyar gibi olacağım o zaman (swh)

berkin

aydilge
direnen, zorbalar karşısında kendinden ödün vermeyen, dirençli çocuk ile sonsuz anlamında da kullanılır. Türkçe kökenli kelimedir.

An itibariyle yeni karmamdır. (Swh)

münzevi

aydilge
İnzivaya çekilmiş.

Ayrıca bir yılmaz odabaşı şiiridir.

" virajlı harfler gibi yaşadım
s' de kaldım; kahrın alfabe(s) inde
ölümler vardı öldüm, ateşler vardı yandım
bir yanardağ gibi içimden dünyanın yüzüne karşı
içimden aşkların, inançların yüzüne karşı
ihanetle öpüştüm, yazgıma küstüm
öpüştüm ölümlerle, vuruldum düştüm
yapraklar sallanıp dururken ağaçlarda
içimde yarım kalmış bir orman

yağmurlar vardı, hepsini yağdım
ne beklenen gelendi ne gelen beklenendi
devrildim sabrın tehditkâr kabzasıyla
uygarlık yarım kaldı, dedim ey zerdüşt
ve yarım barbarlık da
ikisi de caymadı...
gökyüzü soldu
avuçlarımda gencecik bulutlar öldü
ardımdan sürüyerek getirdim kendi ölümü
alın dijital dünyanıza kadavra yaparsınız
içimde yarım kalmış bir orman
içimde yanmış kalmış bir orman...

kan bile ter ederken damarını, zamanlar an'larını
her aşk kendi masalını...

eddim, yapraklar mı terk eder ağaçlarını
yoksa ağaçlar mı yapraklarını?

dedim, kimse konuşmayacak mı artık
susuşlarını?
kimse...kimse toplamayacak mı çığlıklarını?

ve neden birbirinin yüzüne yaslamış herkes
kanlı mahcup bayraklarını?

yanıt yoktu...
çünkü soru yoktu, soru yoktu, soru yok!
dedim ey nüshasız aslım
be acıların hesabını veren yok; onları güneşe ser
onları güneşe ser, güneşe!
acı bu, herkes her yerde, o da güneşte çeker
sonra katlar dolabına koyarsın
arada bir çıkarıp ütülersin, anarsın
bu acılar başka ne işe yarar
bu başkalar hangi acıya yarar?

/devrilse de üstümüze şehir yarar
insana
acıtsa da kalbinizi şiir yanar
insana.../

yapraklar sallanıp dururken ağaçlarda
içimde yarım kalmış bir orman
içimde yanmış kalmış bir orman

kentli bir münzeviydim
virajlı harfler gibi yaşadım
ölümler vardı öldüm, ateşler vardı yandım
parlayıp yiterken kahrın alacasında
na çar bir gölgeydim şehrin uğultusunda
ve yalan bir müfreze hayatın ordusunda
nere dönsem iğretiydi bir yanım
ateş yanım, duman yanım, kül yanım
gelen yarım, giden yarım, ben yalım
yapraklar salllanıp dururken ağaçlarda
içimde yarım kalmış bir orman
içimde yanmış kalmış bir orman

ödeştim cehennemimle hiç dublör kullanmadan
boğuldu su, yenildi aşk, çürüdü devlet
içimde çok yanılmış bir orman
içimde çok yanılmış bir orman..."

bekir pakdemirli

aydilge
1973 yılında İzmir'de doğmuştur. TBMM'de Manisa milletvekili olarak 4 dönem görev alan merhum Ekrem Pakdemirli'nin oğludur.

Bilkent Üniversitesi, İşletme Fakültesi'ndeki lisans eğitiminin ardından, Başkent Üniversitesi'nde İşletme Yüksek Lisans, Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü'nde doktora çalışmalarını tamamlamıştır.

10 Temmuz 2018'den beri Tarım ve Orman Bakanı olarak görev almaktadır.

tarım ve orman bakanı bekir pakdemirli, "izmir'deki orman yangınlarına türk hava kurumu neden müdahale etmiyor" sorusuna "uçakların bir kısmı arızalı, bir kısmının ise motorları simsiyah, yağ damlatıyor. o uçakları uçurmak isteyen buyursun uçursun." diye yanıt verdi. Uçaklar neden arızalı, neden gerekli bakımlari yapılmadı soruları ise bakana sorulmadığı için yanıtsız kaldı.
https://www.google.com/amp/s/www.sozcu.com.tr/2019/gundem/bakan-pakdemirli-6-ucagin-3unun-motoru-yok-binmek-isteyen-buyursun-binsin-5292181/amp/

ayılara bal testi yaptırmak

aydilge
Trabzon'un sürmene ilçesinde yaşayan ve arıcılıkla uğraşan Ziraat Mühendisi İbrahim Sedef en kaliteli balın hangi bal olduğunu bulmak için tesisine dadanan ayıları kullandı. Sedef, elinde bulunan 4 çeşit balı, açık alanda masanın uzerine yerleştirip alanı kameraya aldi. Görüntüleri inceleyen Sedef, balların kokusunu alıp bölgeye gelen ayıların ilk tercihinin kilosu bin lira olan dünyaca ünlü Anzer balı olduğunu gördü.

Görüntüler güldürmüştür. Krizi fırsata çeviren mühendis ve gurme ayılar içermektedir.(swh)

http://www.cumhuriyet.com.tr/m/video/video/1540953/Tesise_dadanan_ayilarin_bal_testi_kamerada.html

aşk-ı memnu

aydilge
Bihter ziyagil'i canlandıran beren saat'i fazlasıyla güzel ve şuh bulduğum dizidir. Üzerinden 9 yıl geçmesine rağmen eline su dökebilecek bir karakter çıkmamıştır, çıkmaz da.

Dudak parlatıcısı nihal'se bihter'e özenip koluna taktığı valizle zıplaya zıplaya her yerden çıkmaktadır. Yine sinirimi zıplattı bak.

açmış olmak için başlık açmak

aydilge
Fikir/tanım/eleştiri içermesi fark ermeksizin "yazım kurallarına dikkat edildiği sürece" desteklediğim durumdur. Altay sözlük yeni ve gelişmekte olan bir sözlük. Sözlüğün büyümesi için yazmak, daha çok başlık açmak gerekli. Bu nedenle bırakın yazsınlar, bırakın başlık açsınlar.

Hangi başlık ilgi görürse oradan okumaya devam edilir, ilgi görmeyen başlıklar da tarihin karanlık delhizlerinde kaybolup gider. Sözlüğün özdenetimini yazarlar ve okurlar kendileri yapacaktır zaten.

Bugünün en aktif kullanılan sözlüklerden birisinin ilk başlığı "pena"ydı. Bana göre başlık açmak için açılmış bir başlık olmasına rağmen şu an en çok tıklanan youtube kanallarından birisine adını veriyor.

Ezcümle. sözlük çağa ayak uydurmak zorunda, nezaket sınırları içerisinde yazım kurallarına dikkat edilerek her türlü başlık açılabililir.

cenk yaltırak

aydilge
İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Profesördür. Beklenen marmara depremi için korkutucu açıklamada buluşmuştur. Marmara fayını karış karış incelediğini belirten Prof. Dr. Cenk Yaltırak “En az 7.5'le vuracak. 2.5 dakika sürecek” dedi.

En az 7.5 büyüklüğünde ve 2.5 dakika sürecek deprem taş taş üstünde bırakmaz. Umarım tespitlerinde yanılma payı bırakmıştır.
https://odatv.com/profesor-cenk-yaltirak-7.5le-vuracak-2.5-dakika-surecek-20081914_m.html

youtube'de hayvanları tanıtan çocuk

aydilge
Balıkesir'de yaşayan ve çevresinde gördüğü hayvanları babasının yardımıyla kameraya alıp youtube'daki kendi kanalında paylaşan 12 yaşındaki çocuktur.

Kısıtlı imkânlarla yüzde tebessüm yaratan videolar çekmektedir. Cesaretli mi cesaretli ayrica, çoğumuzun gördüğünde "hinini s.km o ne lan" diyeceği hayvanları eline alip güzel güzel anlatmaktadır. Aşağıya linkini bırakıyorum, dileyen kanalını takibe alıp destek olabilir.

seri eksi oy veren ibne

aydilge
Başlıktaki bir giriye yaptığım yoruma istinaden hoş buldum demiştir. Hele gel bir soluklan yiğidim. Bir günde iki kez profilime uğramışsın, yorulmussundur. Bu arada tahmini eksiliye eksiliye ne zaman bitirirsin beni (swh)
1

temizlik benim işim

aydilge
(bkz:tlc)den tanıdığımız (bkz:kadir ezildi) sunuculuğunda (bkz:fox tv)de başlayan gündüz kuşağı programı. Format gereği 5 yarışmacı "fena pis" evlere gidip 4 saat içerisinde yapabileceği en iyi temizlik yapıyor. 5 günün ardından en iyi temizliği yapan oyuncu 10.000 tl değerindeki büyük ödülün sahibi oluyor.

Rezalet pis bir evi temizlediler az önce. Ya da öyle gösterdiler. Temizlenen o evin gercekten temizlenmediği için o hale geldiğine inanmadım. Salondaki koltukların arkasında toz yumakları yoktu. Camların önlende kuş pislikleri yoktu, banyoda kireç ve pas lekeleri gerektiği gibi yoktu. Biri eve girmiş, sağı solu dağıtmış ve "hadi gelin, güzel dağıttım acayip pislettim evi" demiş gibiydi. Pis ev kurgu gibi geldi kısacası. Kadir de kadir gibi değil, biz onu tatlı tatlı laf dokundururken sevdik, oyuncuların arasını bulurken değil. Bana tutmaz gibi geldi ama yine de reytingi bol olsun diyorum.

selam sana ey yılları heba olan genç

aydilge
2019 yılından bildiriyorum, aldım selaminı. Hücrede değilsek de hür değiliz biz de. Oku, mezun ol, iş bul, fazla mesailerle asgarî ücrete (şanslıysan) senede bir hafta deniz tatili için çalış. Mağazada elini attığın şeyin önce etiketine sonra bedenine bak. Tiyatrodur konserdir lüks olsun. Hafta sonu burnunu evden dışarı çıkardığında cepteki 100 liran hacılanmiş gibi hisset, asosyal olmaya mecbur kal. Tüm bu seviyeleri geçip tam rahata erdim derken yaşının 30 olduğunu gör. Geçmiş olsun gençlik durağını kaçırıp orta yaş limanına yanaştınız.

Istediğin gibi gezmene, sosyalleşmene kısaca insan olduğunu hissederek yaşamana ekonomik şartlar elvermiyorsa, karın tokluğuna çalışmaya mecbur birakiliyorsan senin de gençliğin heba oluyordur.

gencer

aydilge
Yazarlığınız Onaylandı mailini aldıktan sonra edindiğim altay sözlük rütbesi. 0-500 puanlaması olan gencer arkadaşlara selam olsun.

Taze gencer olarak Nacizane bir maruzatım var. Gencerler giri beğenemiyor, favori yapamıyor, mesaj atamıyor, yorum yapamıyor. Kısaca sözlükte etkileşimleri neredeyse sıfıra yakın. Daha fenası yazdıkları giriler ancak moderator onaylarsa görülebiliyor. Misal 3 gündür giri yazıyorum ama siz sevgili sözlük yazarları hiç birisini göremiyorsanız. Neden? Çünkü moderator onaylanmadı. Onaylanmayan girilere beğeni ve fav alamıyorum. Ve puanım da aldığı sayıda çakılı kalıyor. Peki bu puan nasıl yükselecek böyle olunca sevgili sözlük moderatörleri? Yazamıyorum, beğenemiyorum, favlayamıyorum. Nedeni 500 puana ulasamamam. Ama yazamadığım için de 500 puana ulaşamıyorum. Umarım paradoksu anlatabilmişimdir.

Sevgili yöneticiler şu duruma bir el atar misiniz acaba?

aydilge

aydilge
Sol framede ismini görünce şaşırmış balasagun yazardır. Aynı zamanda yüreği güzel yazarların ad altına gelmesi onu mutlu etmiştir.

Sözlük kurallarının yazılı olduğu başlığı/bölümü bulamadığı ve mesajla da iletişim kuramadığı için sözlükte uyulması gereken kurallar, yazarlığa terfi edebilmesi için azami kaç giri girmesi gerektiği, ne karar beklemesi gerektiğini gibi soruları ad altınına yazıp bilgi edinmek istemiştir. Bilgi verecek yazarlara şimdiden teşekkür etmektedir.

Edit: yazarlığım onaylandı. Ama hala mesaj atamıyorum, yorum yapamiyorum. Geri dönüşleri cevapsız bırakmam nezaketsizliğimden değil sözlük hiyerarşisindendir. Gereği arz olunur (swh)
2

yılmaz güney

aydilge
Senaryosunu cezaevinde 1978 yılında yazdığı Sürü filmi izlenilesidir. yönetmen Zeki Ökten, Başlıca oyuncuları Tarık Akan, Melike Demirağ ve Tuncel Kurtiz"dir. Tuncay Kurtiz'e bu filmde şapka çıkartılır.

kaliteli insan

aydilge
Geldiği yeri, köklerini unutmamış insandır. Hayatının merkezine geçmişini koysun demiyorum ama geçmişini unutup/yok sayıp yeni bir gelecek kurmak isteyenler fikrimce kalitesizdir.