bosna-hersek yahudileri

kama tarkan kağan
Bosna ve Hersek bölgelerine ilk Yahudiler 1575'te vardılar.

Osmanlı İmparatorluğu'nun sultanı II. Bayezid İspanyol ve Portekiz engizisyonlarından kaçan onbinlerce Yahudiye kucak açtı. Engizisyondan kaçan Yahudiler Osmanlı hakimiyetindeki Bosna-Hersek, Makedonya, Trakya ve Avrupa'daki diğer topraklara yerleşti. Yahudiler Bosna-Hersek'e toplu halde 16. yüzyılda vardılar ve çoğunlukla Saraybosna'ya yerleştiler. İlk Aşkenaz Yahudileri, Osmanlı Türkleri Macaristan'dan 1686'da kovuldukları zaman geldiler. Müslüman komşularıyla dostluk ve varlık içinde yaşayan Sefaradlar İspanya dışındaki en kalabalık Sefarad cemaatini oluşturdular.

Osmanlı İmparatorluğu altında genelde iyi muamele gören Yahudiler gayrimüslimlere tanınan haklardan faydalandılar. Bazı kısıtlamalara rağmen bu İmparatorluktaki Yahudiler varlık sahibi oldular. Onlara bazı otonom haklar tanınıp, gayri menkul satın alma, sinagog inşa etme ve İmparatorluk altında ticaret yapma hakkı tanıdılar.1856'da Yahudilere ve diğer gayrimüslimlere eşit haklar sağlandı.

sümerce

kama tarkan kağan
İzole bir dildir günümüzde herhangi bir dil ile alakası yoktur eklemeli bir dildir semitik (Arapça, İbranice,asurca vs) ve Hint-Avrupa (yunanca, Farsça, İngilizce) dilleri çekimli diller sınıfından değildir bu sebepten dolayı Sümerlerin türk,Kafkas veyahut Hindistan'ın güneyindeki dravitler ile bir bağları olup olmadığı tartışılmaktadır.

lavaş

alpha wolf
1. mayalı hamurdan tandırda pişirilerek yapılan ve yapıldığı yere göre büyüklüğü değişen ince ekmek türü.

2. yufka inceliğinde açılmış uzun sade pide.

siroz

Aygız ayzit
Bir organda sertleşme ve nedbeleşme ile karakterize fibröz doku oluşumuna verilen isimdir.

Ancak bu terim hemen her zaman karaciğerin görevini yapamamasıyla ilgili, kronik karaciğer iltihabı için kullanılır.

cur'adan

Çalıkuşu ❤
Yaklaşık 3 cl. hacminde, genellikle madeni olan tek yudumluk kadeh. Şarabın tortusu da bu kadehe alınırdı. Ayrıca eski zaman keşhanelerinde cur'adan kadehlerin içinde esrar yakılır, müdavimler duman altı edilirdi.

31 mart 2019 yerel seçimleri

Aygız ayzit
Oy kullanmadığım ve oy kullanmam için baskı uygulayanlara inat seçmen kağıdımı yırttığım seçimdir.

Sessiz, sakin, huzurlu bir pazar gününde gidip de karakterime ters düşen bir harekette bulunup oy kullanamam.
Ben parti insanı değilim. "Partiyle alakası yok Acunay, vadan elde gidi." Diyecek olanınız varsa da sussun çünkü; siyasi partiler oy aldıkça vatan elden gidiyor.
Bunların mevzu şeye dönüyor, 'yüz verdik eşeğe, alnımıza deydi ...'. Bu adamlar oy aldıkça kuduruyor, onlara oy verenler de bu kudurmuşluğu durdurmak için başka kudurmuşa oy veriyor. Hey yavrum hey...

Elbette ki herkese saygı duyuyorum, umarım en az kuduran kazanır.

teber

alpha wolf
1. balta, yeniçerilerin balta biçimindeki savaş ve savunma silahı.

2. gezginci dervişlerin taşıdığı, kesecek bölümü yarım ay biçiminde uzun saplı küçük hafif balta.

3. meşin keskisi.

değirmenözü köyü

altay sözlük
antalya'nın manavgat ilçesine bağlı yerleşim yeridir. kendisinde kurulan hidro elektrik santrali projesinin ardından yaşanan balık ölümlerinden dolayı kampanyalar düzenlenerek gündeme gelmiş idi. oysa gündeme gelmesi gereken doğal güzellikleri fazlacadır.

cevap niteliği taşıyan girdi girmek

harmonia🛡️
Aynı başlığa ikinci girdiyi giren yazar ezikliğini göze alarak tekrar değinmek istediğim konudur. Efendim bana göre bunu yapmak söylediklerimi dayatıyorum ve hatta ısrar ediyorum demenin dışa vurumudur ki üstüne bunu sürekli yaparsanız annesinin karnından dün doğmamış karşı tarafa saygı da duymadığınızı düşündürürsünüz. Üstelik ara ara yersiz nüktelerinize de ses etmemiş birine parmak sallamak gibi algılanmasına sebep olursunuz. Hele ki mübalağa yapıldığı ortada olan örnekleri tek tek çürütmek için ekstra bir çabanız varsa bu sizin biraz da takıntılı olduğunuzu düşünmemize sebep olur. Biri hakkında ön yargılı olmanız kişinin pek umrunda olmaz; lâkin sürekli olarak kendi doğrularınızı yerli yersiz her ortamda dile getirirseniz bunu oldukça şahsi bir durum hâline getirirsiniz.

İşbu girdi, cevap niteliğinde girdi nasıl yazılıra çok güzel bir örnektir. Ayrıca Uzatmaya meyli olanlara başka argümanlarla da gelmekten çekinmeyecek kadar işsizimdir.