potemkin zırhlısı

sahzaman
Potemkin Zırhlısı, yönetmenliğini sergei eisenstein'ın yaptığı 1925, Sovyetler Birliği yapımı sessiz filmdir. Özgün adı Bronyenosyets Potyomkin'dir.

Film konusunu Potemkin Zırhlısı Ayaklanması olarak bilinen gerçek bir olaydan almıştır. "Potemkin Zırhlısı Ayaklanması" 1917'de gerçekleşecek olan Ekim Devrimi'nin bir provası niteliğinde olduğu için film, 1925 yılında Sovyet hükümeti tarafından bir devrim propagandası filmi olması için özellikle ısmarlandı.

Fakat sergei eisenstein, bu filmde devrim propagandası yapmanın çok ötesine geçerek; film kurgusu ile ilgili kuramların tamamını deneme fırsatı buldu ve kurgu açısından da devrimci bir film ortaya koydu. Sergei Eisenstein sayesinde sinemada kurgunun hayati bir önemi olduğu anlaşıldı.

Filmin orijinal fragmanı:

namütenahi
türkçe'ye potemkin zırhlısı diye çevrilmiş, sinemaya kurgu'yu getiren efsane sergei eisenstein'ın ve sinema tarihinin en iyi filmi olarak lanse edilen efsane eserdir.

film sessiz sinema ekolünün en güzel örneklerinden biri olmakla birlikte, sinema'nın 7. sanat olarak anılmaya başlamasına en büyük katkıyı veren eser olmuştur.

film gerçek bir hikayeden yola çıkılarak çekilmiştir. rus filosunun zırhlılarından biri olan potemkin zırhlısında çıkan ayaklanma anlatılır.

film bir başkaldırışa şahitlik etmemiz için çekilmiştir. nitekim öyledir; mikrop dolu , yenmeyecek derecede olan yemekleri yemek istemeyen işçilerin isyanıdır.

çekildiği dönem ve şartları göz önüne alınacak olursa kesinlikle kusursuz bir eser olmuştur.

beni ve pekçok sinemaseveri etkileyen en önemli sahne kesinlikle odessa merdivenleri sahnesidir. özellikle bebek arabasının merdivenlerden düşüşü can alıcıdır.