kongo soykırımı

namütenahi
1884 berlin konferansı sonrası, belçika kralı 2. leopold'un özel mülkü olarak tasdik edilen, günümüzün demokratik kongo cumhuriyetinde yaşanmış, sömürge düzeninin kara lekelerinden biri olan katliam, soykırım ya da adına ne denirse işte...

vahşetin öteki adıdır.

avrupa'nın kültür ve medeniyetini götürüp, yozlaşmış toplumu kendi ayakları üzerinde duran medeniyetler yapacağız diyen belçika yönetimi, antlaşma ile kendisine verilen kongo topraklarında yaklaşık 20 sene durmaksızın katliam yapmışlardır... bölgedeki zengin kauçuk kaynakları sömürgenin tek nedeniydi.

babası 1. leopold'un ölümünden sonra kral olan 2. leopold'un geniş topraklara yayılma siyaseti sadece vahşetten ibaretti. gittiği her yere kan götüren iblisin teki olan bu adam, 20 sene yaklaşık 10 milyon insanın katledilmesinde sorumludur.


ama belçikalılara soracak olursak: leopold efendi oraya medeniyet götüren uygar bir insan, halk kahramanı biriymiş. kadınların kafasına düşünmeden sıktıran, çocukları öldürten, yorulduğu için çalışamayacak raddeye gelen zavallı insanları infaz ettiren caniden başkası değildi.

katliamın izleri avrupa'da yayılmaya başlayınca topraklar kral'dan alınmış ve belçika hükümetine sömürge olarak verilmiştir. değişen bir şey olmamıştır.