yahudilerin başarılı olmasının en büyük sebebi

kıpçak bey
birbirlerini azami derecede kollamaları ve aralarından su sızmayacak şekilde birlik olmalarıdır.

atamız oğuz kağan da oğullarına bir araya getirilmiş okların kırılamayacağını gösterirken bu dersi vermek istemiştir.

lakin 21. yy'da biz türk'lerin birbirlerini kollaması ya da kuvvetli bir birliktelik oluşturması için ya bi savaş çıkması gerekir, ya bir askeri harekat ya da önemli bir milli maç.

sfenks

veritas
antik mısır uygarlığının en önemli sanat eserlerinden biri olarak kabul edilen, gardiyan görevi görmesi için piramitlerin önüne inşa edilen olağanüstü heykel türü.

boyu yaklaşık 75 m.'dir. yapımı 25 sene sürmüştür. m.ö 2520-2494 tarihleri arasında inşa edilmiştir. sfenks'in mısırın ilah firavunları arasında görülen khafre'yi temsil ettiği söylenmektedir.

merih demiral

real asociedad
1998 doğumlu türk futbolcu.
türk milli takımı ve juventus fc takımlarında süre bulan futbolcu, defans bölgesinde stoper mevkinde görev almaktadır.

14.10.2019 tarihinde oynanan fransa-türkiye karşılaşmasındaki oyunu ile beğeni toplamış, türk milli takımının golünden sonra türk taraftarların olduğu tribünlere asker selamı verilmesi hususunda arkadaşlarını uyarmış ve maçtan sonraki röportajında "ne mutlu türküm diyene" açıklaması yapmıştır.

hcg

veritas
açılımı human chorionic gonadotropin olan,normal seyreden gebeliklerde plasenta tarafından sentezlenen glikoprotein yapıda oldukça önemli olan hormondur.

önemini kötü huylu diye diye tabir edilen malign cinsi tümörlerin teşhisi ya da bunların tedavi sürecindeki seyrini belirlemedeki kullanımı ile anlatabiliriz. birbirinden tamamen farklı iki çeşidi bulunur. bunlar;

- alfa
-beta hcg; beta'da kendi içerisinde iki kısma ayrılır.

- intact
-free beta hcg

bu ikisi oldukça önem arz eder. bu ikisinin toplandığı değer olan total beta hcg tümör marker'ı olarak kullanılır.

her zaman 5 ml. üzerinden değerlendirilir. bunun üzerinde ise başta; ektopik (dış gebelik), mol gebelik, normal gebelik gibi durumlar olduğu değerlendirilir.

beta hcg; dış gebelikte tek başına bir ölçüt değildir, ultrasonun da boş çıkması durumunda dış gebelikten söz edilebilir.

bunlar dışında preeklamsi ve bazı hcg tümörlerinin belirlenmesinde yüksek olduğuna dikkat edilmelidir.

düşük olduğu durumlar ise; spontan abortus ve edward sendromu gibi durumlardır.

sfenks

kama tarkan kağan
Yalnızca mısır değil grekler için de Önemli bir mitolojik yaratıktır

Grek efsanelerine göre hera'nın insanlara bedduası üzerine gönderilen bu yaratık mısır efsanelerine göre güneş tanrısı ra'nın korumasıdır.

alan teorisi

veritas
1950'lerde amerikalı sosyal psikolog kurt levin tarafından ortaya atılan; ruh hastalıkları ve bireyin özündeki çevresel faktörlerin önemini anlatmak için kullandığı teoridir.

araştırmalar, deneyler gibi materyallerle birlikte çevrenin kişinin davranışlarına ve yaşayış koşullarına etkisi saptanmıştır.

gresham kanunu

veritas
ingiliz sarayının mali danışmanlarından sir thomas gresham'ın düşünmesinden dolayı böyle adlandırılmış olan kanun.

evet kötü para iyi parayı kovuyor; ama nasıl?

o dönemde banknotlar olmadığı için metal alaşımlı paralar kullanılırdı. altın, gümüş, bronz v.d

iki altın paramız olsun; birincisinde toz altın oranı daha yüksek ikincisi ise düşük oranda, yüksek oranda altın bulunan para eritilip düşük orandakiyle birlikte daha fazla kullanılırdı. küçük olan kötü para, iyi parayı böylelikle piyasadan kovardı.

bereketli topraklar üzerinde

veritas
orhan kemal'in en iyi eserlerinden biri olarak gördüğüm, 50'lerin iç sıkıntısı olan toprak işçilerinin dramını anlatan efsane romanıdır.

3 arkadaş ya da kardeş desek daha doğru olur. maddi bunalımlardan sıkılıp, çukurova'ya para kazanmak için gitmeye karar verirler. verirler vermesine de çukurova'da para kazanmak için kendilerini kaybedecekler mi? daha doğrusu çukurova'da boğulup gidecekler mi sorularını ustalıkla cevaplayan bir eserdir.

ve bu eserden sinemaya uyarlanan erden kıral yönetiminde bir film çekilmiştir.


tarih : 1979 .

tabi sonrası bastırma, yıldırma.

üstüne darbe de eklenince 5-10 gün içinde yasaklanan bir film olarak tarihe geçmiştir.

film yaklaşık 30 sene sonra, 2008 senesinde istanbul film festivali kapsamında gösterilip , hakettiği o değeri kazanmıştır.

filmde tuncel kurtiz ve yaman okay gibi iki usta isim yer almıştır.

annemin yarası

veritas
2016 yapımı , ozan açıktan'ın yönettiği harika film.

sarsıcı bir hikaye ve kusursuz oyunculuk performansları ile akıllarda kalan filmden: salih adlı genç arkadaşımızın trajik hikayesi anlatılmaktadır. annesiz ve babasız büyüyen salih 18 yaşına kadar yetimhanede kalır. ardından sürekli kendisine sorduğu soruların cevaplarını aramak için çalışmaya başlar:

benim ailem var mı?

her zaman bu soru kendisini kemirip durmuştur; o da en nihayetinde sancılı bir arayışa girişmiştir.

salih olarak karşımıza bora akkaş çıkmıştır. onun dışında ozan güven , meryem uzerli, belçim bilgin ve okan yalabık gibi isimlerinde olduğunu belirtmem gerek.

özellikle belçim bilgin'in performansı izleyiciye öyle bir geçiyor ki; bitirip başa sarıp tekrar izlettiriyor kendini.

le bourgeois gentilhomme

veritas
moliere'in yazdığı en iyi olan ve her metni ile saf güldürünün nasıl olacağını örnekleyen harika bir oyundur.

hayatı her zaman üst noktalara çıkma hayali ile dolu olan monsieur jourdain'ın ve kızının eğlenceli hikayesinin sahneye aktarılmasıdır. kibarlık ve ihtişamın kendisi için çok önemli olduğu oyunun isminden de aşikar; bu yüzden jourdain efendi için kibarlık budalası deniyor.

kibarlık budalamızın kızı soylu olmayan birine tutuluyor, fakat ortada bir sorun var; babası kızının soylu olan birisiyle evlenmesini istiyor. tabi olaylar bundan sonra kahkaha attırmaya başlıyor.

kılık değiştirip, budalamızı ikna ediyorlar; bundan sonrasını da sahnede efsaneler yaratan haldun dormen'in performansıyla kahkaha attırıyor.

okunması ve izlenmesi gerekiyor...

hüküm gecesi

veritas
okuduğum en mükemmel romanlardan biri olan, yakup kadri karaosmanoğlu'nun kaleminden dökülmüş harika bir kitap.

kitap ülkenin çalkantılı zamanlarından; henüz türkiye olamadığımız zamanlar. osmanlı zamanları; ittihak ve terakki cemiyeti ile muhaliflerin psikolojik ve fiziksel savaşını harika bir şekilde anlatıyor. tabi araya kırık bir aşkın verdiği acı dolu hatıraları katarak.

malûm 31 mart vakasından sonra yaşanan ahmet samim suikasti de kitapta önemli bir yer kaplıyor. burada karşımıza ahmet kerim çıkıyor; kendisi ahmet samim ile dava arkadaşı.


hayatı aşık olduğu samime'den aldığı yarayla daha da kanayan ahmet kerim samime'nin ölümünden sonra tamamen dağılacaktır.

bakalım ahmet kerim'in hüküm gecesinde çıkacak olan karar ne olacaktır?

maggie a girl of the streets

veritas
1893'de; 19.yy'ın son dönemlerinde yaşamış olan, lirikleriyle efsaneleşmiş; amerikan edebiyatının büyük kayıplarından görülen stephen crane'in yazdığı enfes roman.

crane'in görüşleri; maggie için değil aslında, sevgiden mahrum bırakılmış, itilmiş bütün kadınlar içindi.

maggie'de onun dünya görüşünün ilk örneğidir. dünyanın ne kadar karanlık, insanların ne kadar kötü niyetli olduğunu daha 19.yy'da bu eserle, muazzam bir anlatımla ifade etmiştir.

louis aragon

veritas
fransız şiirinin rimbaud ve baudelaire ile birlikte en önemli temsilcisi olan, ülkemizde mutlu aşk yoktur demesiyle bilinen fransız şair.

edebiyata alakası olmayan bir adamken, devrin en büyük şairi olması; muhtemelen eşi elsa'ya duyduğu aşktan ötürü olsa gerek.

kendisi tıp eğitimi almış; ardından bırakıp yavaş yavaş edebiyatın içine atılmıştır. sürrealizm akımının öncüleri arasında yer almış; gerçeküstü şiirini dayanılmaz bir romantizm ile birleştirip döneme damgasını vurmuştur.

böylesine aşk dolu bir adam nasıl olur da mutlu aşk yoktur diyebilir peki: elsa'nın ölümü ve odasında bulduğu notlar hayatının sonuna kadar şüphe ile yaşamasına yol açmıştır. yaşamış fakat aşkıyla birlikte gömülmüştür.

ben bu radyumu bir pekbilent taşından çıkarttım
benim de yandı parmaklarım memnu ateşinde
bulup yeniden kaybettiğim cennet ülke
gözlerin perumdur benim golkondum, hindistan'ım kainat paramparça oldu bir akşam üzeri
her kurtulan ateş yaktı üstünde bir kayanın
gördüm denizin üzerinde parlarken elsa'nın
gözleri elsa'nın gözleri elsa'nın gözleri.

ahmet ertegün

veritas
1923-2006 tarihleri arasında yaşamış, hayatını müziğe ve yetenekli müzisyenleri keşfetmeye adamış güzel insan, prodüktör ve söz yazarı.

bürokrat olan babasının işleri sebebiyle amerika'da geçen çocukluğu sırasında pek çok ünlü müzisyen ile dostluk kurmuştur.

ardından babasının ölümünden sonra abisi nasuhi ertegün ve herb abramson ile atlantic records'u kurmuştur.

bir konuşmasında şirketi kurarken borç aldıklarını söylemiştir.

ray charles , ella fitzgerald, miles davis , frank zappa, stevie wonder , rolling stones , bee gees , led zeppelin, genesis, emerson lake and palmer gibi pek çok sanatçı ve grubun sanat dünyasına kazandırılmasında önemli bir rol üstlenmiştir.

ölümüne kadar atlantic records'ın başında bulunmuştur.