haldun taner

hülagü
kadıköy iskele tarafında bulunan tiyatro sahnesi. içerisinde konservatuar olmasından dolayı çiçekçi ablaların yanından geçerken içeriden piyano ve keman sesleri gelir. ablalar genius çıktı be ya.

tengricilik

hülagü
Türkler'in kadim inanç sistemi. animist inanç sistemleri arasında en samimisi.

tengriciliğin ana hatlarını ise coğrafya ve türkler'in yaşam tarzı oluşturur. türkler'in yaşam tarzı-coğrafya ve inanışları birbirini öyle bir etkilemiştir ki sonunda çok değerli bir felsefe ortaya çıkmıştır.

diğer din veya inanç sistemleriyle karşılaştırıldığında çok ileridedir. ne anlamda ileridedir? kadın erkek eşittir mesela. ve gerçek anlamda eşittir. beraber savaşılır, beraber yönetilir ve beraber göçülür.

doğaya değer verilir mesela. doğadan beslenilir, saygı duyulur.

kısaca yobazlık mevcut değildir. yobazlığa, gericiliğe yer yoktur. gerek de yoktur.

Tengricilik ise günümüzde ata topraklarımızda hala yaşamını sürdüren türk cumhuriyetlerinde var olmaya devam etmektedir. kamçatka'dan sibirya'ya, mançurya'dan macareli'ne kadar.

en kaliteli türk dizisi

Seyyah
Türk halkına derin devlet kavramını egrisiyle doğrusuyla tanıtan kurtlar vadisi serisi sanırım bu konuda ayrıcalıklı bir yeri hak ediyor. Yapılan kelime oyunlarıyla kâh aşikar, kâh gizli şekilde bazı kahramanlar dile getirilmiş, izleyici bu konuda "ne demek istiyorlar" hezeyanını yaşarken "derin devlet" mefhumu ile sus payı verilmiştir. Güzel kurgu...