alien

alpha wolf
kimi zamanlar xenomorph olarak da adlandırılan bir çeşit yaratık. antagonist olarak da tanımlanan yaratık film serilerinde yer alan hayalî, spekülatif bir karakterdir. ayrıyeten de predator'un can düşmanıdır.
kama tarkan kağan
Yaratık, bilmedikleri bir gezegene iniş yapmak zorunda kalan mürettebatın yaşam mücadelesini anlatıyor. Tarihin en ünlü uzay gemisi Nostromo görevini tamamlamış bir şekilde Dünya'ya geri dönerken başka bir gezegenden bir yardım çağrısı alır. Çağrıyı karşılıksız bırakmayan gemi mürettebatı bu bilinmedik gezegene iniş yapar. Bu çağrının bir uyarı sinyali olduğunu geç fark eden ekip bilinmeyen bir yaşam formuyla karşılaştıklarında olağandışı bir tecrübeye, ürkütücü bir maceraya atılırlar.
Ridley Scott 1979 yılında Yaratık serisinin bu ilk filmini yarattığında sinema tarihini bambaşka bir deneyimle tanıştırmış, bilim kurgu türünün en önemli örneklerinden birine imza atmıştır. Yaratık serisi, ilk filmin ardından çeşitli yönetmenler tarafından devam ettirilse de, Ridley Scott imzalı bu film hem serisinin, hem de ait olduğu bilimkurgu türünün en önemli yapıtlarından biri olarak kabul görmüştür.
kama tarkan kağan
(bkz:#34768)

Düzeltmek gerekirse predator ile düşman değillerdir çünkü alien (xenomorph) akıllı bir yaşam formu değildir bir tür parazittir alien yumurtaları ise predator (his-qu-ten/yautja) türü tarafından av ritüelinde spor ve onur maksadı ile kullanılmaktadır.